Paroubek si chce pojistit podporu u ODS i komunistů

Premiér Jiří Paroubek sice věří, že při hlasování o důvěře jeho kabinet podpoří všichni vládní poslanci, je ale připraven jednat i s opoziční ODS a KSČM. Několik sociálních demokratů stále váhá, jestli při klíčovém hlasování zvednou ruku pro Paroubkův kabinet. Premiér se dnes sešel s jedním z rebelujících poslanců ČSSD Robertem Kopeckým, zatím ho ale nepřesvědčil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | Foto: Marta Myšková

"Já spoléhám na to, že všichni poslanci ze stran, které spolu spolupracují ve vládě, podpoří vládu při hlasování o důvěře. Ale samozřejmě by mě vůbec nezarmoutilo, kdyby někdo ze stran opozičních vládu podpořil. Já věřím, že ve vládním prohlášení bude několik překvapivých myšlenek, které to umožní," řekl Paroubek. Jednat je připraven s komunisty i s ODS. Občanští demokraté i komunisté ale už dali najevo, že nová vláda sociálních demokratů, lidovců a unionistů jejich důvěru nezíská.

Místopředseda komunistů Jiří Dolejš přesto připustil, že pokud by KSČM byla oslovena, mohla by o přímé či nepřímé podpoře pro Paroubkovu vládu uvažovat. "Samotný pan premiér si věří, že stojedničku dá dohromady, takže mi neuvažujeme, že bychom snižovali kvórum. Začali bychom o tom uvažovat, kdybychom o to byli požádáni a kdyby se vláda pochlapila a vrátila se k původnímu návrhu majetkových přiznání," řekl Dolejš.

Váhající je stále pětice sociálnědemokratických poslanců - Jan Kavan, Vladimír Laštůvka, Josef Hojdar, právě Robert Kopecký a zřejmě také Petr Lachnit. Sociální demokracie by totiž podle Kavana a Laštůvky měla mít větší vliv na zahraniční politiku. Šéf české diplomacie a lidovec Cyril Svoboda ale odmítá, aby se jeho prvním náměstkem stal velvyslanec při OSN Hynek Kmoníček.

Pro získání důvěry ve Sněmovně potřebuje vláda získat nadpoloviční většinu hlasů, to znamená 101. Pro by tedy museli zvednout ruku všichni zákonodárci za ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. O tom, kdy kabinet o důvěru požádá, zatím není rozhodnuto. Podle Ústavy to musí udělat do třiceti dnů po svém jmenování, tedy do 25. května.

Prezident Václav Klaus naznačil, že jeho tolerance ke koalicím na dosavadním půdorysu končí. Pokud by Sněmovna nové vládě nevyslovila důvěru, čtvrtému seskupení už by prezident zelenou zřejmě nedal. Hlava státu se totiž hodlá držet pravidla "třikrát a dost".

Naděžda Hávová, Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme