Paroubek si nepřeje odchod Michaela Kocába z vlády

Šéf ČSSD Jiří Paroubek by uvítal setrvání Michaela Kocába ve vládě. To je jeho návrh řešení situace, která v kabinetu vznikla po odchodu ministra životního prostředí Jana Dusíka a následného odstoupení zelených od podpory vlády. O tento návrh předsedy ČSSD a ODS požádal premiér Jan Fischer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek na Konferenci Strany evropských socialistů | Foto: Tomáš Adamec

Fischer tak reagoval na úterní krok Strany zelených, která přestala jeho vládu podporovat. Zeleným a občanským demokratů se nelíbí, že premiér pověřil vedením resortu životního prostředí ministra zemědělství Jakuba Šebestu, nominovaného ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ČSSD Jiří Paroubek a místopředseda ODS Petr Gandalovič ve Světě o jedné.

ODS považuje Šebestovo pověření vedením ministerstva životního prostředí za zpochybnění dohody o úřednické vládě z dubna loňského roku. Zelení říkají, že dva měsíce před volbami je vláda sociálnědemokratická.

„Je potřeba připomenout, že tato překlenovací úřednická vláda vznikla na základě dohody mezi stranami bývalé koalice a ČSSD. Koalice, ze které vypadla KDU-ČSL, má mít polovinu vlády a druhou polovinu má mít ČSSD,“ připomněl místopředseda ODS Petr Gandalovič.

Pokud podle něj Strana zelených z vlády odejde, musí tato místa obsazovat občanští demokraté. „Teď se ale nebavíme o jménech, nebavíme se o jednotlivých ministrech, bavíme se o principu. Ten byl jednoznačně porušen,“ řekl Gandalovič.

‚Začínají nové sázky‘

Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek ale podle svých slov neví, o jakých dohodách ODS hovoří. „Teď, když odešli zelení, jsou nové sázky. Kromě toho je tady osm nominantů za ODS, osm nominantů za sociální demokracii. Ve hře zbývá stále ještě pan ministr Kocáb,“ prohlásil Paroubek.

Jiří Paroubek už svoji vizi řešení poslal Janu Fischerovi v písemné podobě, ale zatím o ní pro média před případným jednáním s premiérem konkrétně mluvit nechce. „Podstata mého návrhu je, že pokud zůstane pan ministr Kocáb, a já předpokládám, že ano a celkem bych to uvítal, tak nebude potřeba nic řešit, protože celá záležitost je vlastně vyřešena,“ řekl.

Podle Gandaloviče by ale měla vláda fungovat na základě dohod, které vznikly v době jejího vzniku. „V době vzniku také na základě těchto dohod dostala vláda důvěru. Není možné teď říci, že tyto dohody už neplatí,“ oponoval místopředseda ODS.

Paroubek nicméně považuje snahu občanských demokratů na doplnění ministra životního prostředí za nestydatý požadavek. „Žádné dohody v tomto směru nebyly učiněny. Je to věcí premiéra, jak to bude řešit. A dohodu vypověděla nikoli sociální demokracie, ale Strana zelených,“ podotkl předseda ČSSD.

Martina Mašková, Věra Pfeifferová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme