Paroubek: Soustředíme se na Švejnara, s nikým dalším nejednáme

Sociální demokracie se teď podle svého předsedy Jiřího Paroubka soustředí jen na to, aby pomohla Janu Švejnarovi ke zvolení prezidentem v nadcházejícím klání o tento post proti současné hlavě státu a kandidátovi ODS Václavu Klausovi. S nikým dalším prý ČSSD nejedná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Švejnar a Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Paroubek dnes novinářům řekl, že Švejnar podle jeho názoru vyhraje již v první volbě a jakékoli spekulace o tom, co by bylo, kdyby se parlamentu nepodařilo zvolit hlavu státu ani ve třech kolech první volby a přišla na řadu druhá, jsou zatím nadbytečné.

Reagoval tak na informace, podle nichž se mezi komunisty a některými sociálními demokraty již teď spekuluje o tom, že v případné druhé volbě by mohl proti současnému prezidentovi Václavu Klausovi kandidovat exministr zahraničí Jiří Dienstbier. O něm ČSSD původně uvažovala, nakonec se ale přiklonila ke Švejnarovi.

Na výsledek prezidentské volby bude mít zřejmě vliv i to, jakým způsobem budou nakonec zákonodárci hlasovat. Jestli veřejně, kdy je jasné, kdo koho podpořil, nebo tajně, přičemž nelze zpětně zjistit, jak kdo hlasoval.

Sociální demokraté, kteří upřednostňují volbu veřejnou, budou podle svého šéfa sondovat u dalších poslaneckých klubů, jakou má tento způsob prezidentské volby šanci. Paroubek ale dodal, že pokud nebude mít dostatečnou podporu, ČSSD tento návrh nevznese.

"Chtěl bych říci, že věci jsou otevřené. To, že dáváme přednost veřejné volbě, je přece věc principiální, protože jednak voliči mají právo na to, aby věděli, jak jednotliví jejich zákonodárci hlasují, druhá věc je stranický kalkul. Ale téměř 70 procent našich voličů podle průzkumu veřejného mínění chce něco jiného," řekl Paroubek.

Veřejnou volbu prezidenta už dříve podpořilo vedení KDU-ČSL. Proti se ale ostře staví občanští demokraté. Potvrzuje to šéf jejich klubu Petr Tluchoř. "Tajnost volby je pro nás tím technickým parametrem, aby ta volba byla opravdu svobodná, což je základní demokratický princip. Jiný způsob bychom my považovali za návrat někam, kam se vracet nechceme," uvedl Tluchoř.

Podle dosavadních informací se zdá, že většina zákonodárců dává tajné volbě přednost. Že se k této variantně parlament nakonec asi přikloní, dnes připustil i její nejhlasitější odpůrce, poslanec ČSSD David Rath. On i Paroubek ale dál podporují hlasování veřejné. Předseda ČSSD zároveň dodal, že i kdyby byla volba tajná, neviděl by v tom žádnou tragédii.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme