Paroubek v úterý zveřejní program své vlády

Premiér Jiří Paroubek hodlá v úterý dopoledne zveřejnit programové prohlášení své vlády. Do sněmovny pak s tímto textem zamíří v pátek 13. května a požádá poslance o vyslovení důvěry. Strategickým úkolem nového kabinetu je schválení Evropské ústavní smlouvy. Jinak se programové prohlášení zabývá spíše ekonomickými tématy, která pravděpodobně budou dominovat předvolební kampani. Například se jedná o snižování daní nebo podporu malých a drobných podnikatelů. Slibuje také postupné uvolnění nájemného.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek a Milan Urban

Jiří Paroubek a Milan Urban | Zdroj: ČTK

Snížení daní by se mělo týkat lidí s nízkými a středními příjmy. Jak říká mluvčí ministerstva financí Marek Zeman, jednalo by se o největší snížení daní u fyzických osob od roku 1993. Daňová zátěž by se podle něj snížila 90 procentům daňových poplatníků.

"Především se navrhuje valorizace prvního daňového pásma a snížení sazby daně v prvním a druhém pásmu, to znamená ze současných 15 procent na 12 a ze současných 20 procent na 19. Dále navrhujeme nahrazení nezdanitelné části základu daně slevou na dani - toto opatření zajistí, aby každý poplatník dosáhl stejnou daňovou výhodu bez ohledu na výši svých daňových příjmů."

Mezi prioritami vlády je také postupné uvolnění nájemného. Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek z ČSSD má už k dispozici paragrafové znění zákona, který byl měl v červnu přijít do sněmovny.

"Ten hlavní náš cíl je vytvořit jakési přechodné období, zhruba období šesti let, kdy by se narovnaly vztahy mezi nájemci a pronajímateli. Potom by už nastalo standardní období, které bude nájemné upravovat pouze dvoustrannou dohodou."

Ministr Martínek chce co nejdříve začít vyjednávat s jednotlivými frakcemi v Poslanecké sněmovně tak, aby jeho zákon o nájemném měl co nejvyšší šanci na to, že projde legislativním procesem a bude schválen.

Vicepremiér pro ekonomiku, nestraník Martin Jahn prosadil opatření, podle kterého každý návrh zákona musí jeho autoři doplnit analýzou dopadů na podnikatele. Kromě jiného tak podle Jahna budou muset ministerští úředníci více komunikovat s podnikatelskými svazy a hospodářskými komorami.

"Je potřeba, aby každý předkladatel nového zákona nebo novely zákona také posoudil, jaký bude mít tato úprava dopad na podnikatelské prostředí. V minulosti se stalo, že několik zákonů se muselo urychleně novelizovat právě proto, že podnikatelské prostředí příliš komplikovaly; já doufám, že teď se to bude stávat již výrazně méně."

Vicepremiér pro ekonomiku Jahn se inspiroval například ve Velké Británii, kde tento institut používají. Zpočátku bude jeho zavedení v Česku patrně komplikované. Jahn proto vypracoval metodiku, jak by měli autoři zákonů postupovat, aby analýzu dopadů pro podnikatele správně vypracovali.

Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme