Paroubek znovu poslal na Hrad návrh na jmenování Ratha ministrem

Premiér Jiří Paroubek a prezident Václav Klaus se dál přou o to, kdo má řídit zdravotnictví. Podle Václava Klause je za resort i nadále plně zodpovědný vicepremiér Zdeněk Škromach, kterého tím Klaus pověřil po odvolání Milady Emmerové. Pověření k řízení celého resortu má ale od pátku i David Rath. Ten ho dostal společně se svým jmenováním prvním náměstkem ministra zdravotnictví. Spor prezidenta s premiérem skončí možná až u Ústavního soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek a David Rath | Zdroj: ČTK

O stížnosti na prezidenta u Ústavního soudu mluví Jiří Paroubek. "Zeptejme se tam," říká ke sporu i Václav Klaus. "Znovu se ukazuje, jak velkou chybou bylo, že někteří poslanci sociální demokracie podpořili volbu Václava Klause prezidentem. To už se skutečně nebude nikdy opakovat," oponuje prezidentovi premiér.

Václav Klaus ale trvá na svém: David Rath dostal pověření k řízení resortu v rozporu s ústavou. "Vzhledem k jeho vysoké funkci v České lékařské komoře platí Škromachovo pověření," vzkázal prezident po mluvčím Petru Hájkovi. "Za resort v každém případě odpovídá člen vlády, pověřený prezidentem podle ústavy, nikoliv náměstek," tlumočil názor prezidenta Hájek.

Ani právníci ale zajedno nejsou. Jiří Paroubek poslal v pátek odpoledne na Hrad další žádost o Rathovo jmenování ministrem. Pokud mu prezident znovu nevyhoví, Paroubek uvažuje o tom, že po Klausovi bude chtít, aby zdravotnictví přidělil přímo jemu. Prezident, by proti takovému řešení nic neměl, jak potvrdil předběžně.

Mezitím už David Rath na ministerstvu ohlásil řadu změn. Vyměnit chce nejenom náměstky, ale také ředitele odborů. Chce také zakročit proti privatizaci krajských nemocnic.

Mezi lékaři se ale proti němu vzedmula vlna odporu. Vadí jim, že jejich profesní organizaci zatáhl do politiky, a pobouřily je i Rathovy výroky na adresu hlavy státu, kterou počastoval označením vrtošivý stařík. Někteří členové komory proto chtějí Ratha k odstoupení donutit. Mnozí zvažují, že na protest proti Rathovi vystoupí z komory či pozastaví své členství.

Vít Dvořák, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme