Paroubka vyzve ve volbách ústecký primátor Gandalovič

Vedení ODS představilo v Třešti na Vysočině lídry kandidátek pro sněmovní volby roku 2006. Předseda strany Mirek Topolánek se podle očekávání bude o přízeň voličů ucházet v Praze. V Ústeckém kraji povede občanské demokraty primátor Ústí nad Labem Petr Gandalovič, který se střetne s pravděpodobným celostátním lídrem ČSSD, premiérem Jiřím Paroubkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek, Ivan Langer | Zdroj: ČTK

Výkonná rada schválila všech 14 nominovaných lídrů jednomyslně. Podle Topolánka mají kandidáti plnou důvěru krajů, které budou nominace nejsilnější opoziční strany v tajném hlasování ještě posuzovat na krajských konferencích.

"Nepředpokládám po všech těch diskuzích, které máme za sebou na úrovni regionů, že by k nějaké změně mohlo dojít. Myslím si, že kandidáti mají plnou důvěru regionů, nicméně vyloučit to nemohuí," řekl Topolánek.

Proti očekávání je překvapením pouze to, že v Jihomoravském kraji jde do voleb místo brněnského primátora Richarda Svobody poslanec Václav Mencl. "Primátor do sněmovny kandidovat nechce," zdůvodnil změnu předseda ODS. Sám Topolánek kandiduje jako jednička v Praze a je také celostátním lídrem strany.

Topolánek se v Praze utká s nestraníkem a místopředsedou vlády Martinem Jahnem, pražským lídrem ČSSD. Do souboje ale lákal premiéra Jiřího Paroubka. Topolánek řekl, že jako celostátní lídr ODS považuje Paroubka i nadále za svého hlavního protivníka, byť povede kandidátku v Ústeckém kraji. KDU-ČSL zřejmě v Praze nasadí ministra zahraničí Cyrila Svobodu.

První místopředseda ODS a stínový ministr obrany Nečas se chce znovu ucházet o voliče ve svém rodném kraji, tedy na Zlínsku. Pokud se potvrdí předpoklady, postaví se tam proti němu za ČSSD ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Předseda poslaneckého klubu ODS a stínový ministr financí Vlastimil Tlustý bude ve středních Čechách kandidovat pravděpodobně proti šéfovi ČSSD Stanislavu Grossovi.

Na Vysočině povede kandidátku ODS místopředsedkyně sněmovny a stínová ministryně kultury Miroslava Němcová. Sociální demokraté ještě v tomto kraji lídra nevybrali, hovoří o ministru zemědělství Petrovi Zgarbovi. Další místopředseda sněmovny a ODS a stínový ministr vnitra Ivan Langer bude kandidovat na Olomoucku, odkud pochází.

Stínový ministr průmyslu a obchodu Martin Říman se bude ucházet o kandidaturu v Moravskoslezském kraji, kde by se měl podle dosavadních jednání střetnout s předsedou sněmovny Lubomírem Zaorálkem z ČSSD. Jihočeské občanské demokraty povede do voleb Miroslav Beneš. Jeho soupeřem bude mimo jiné předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

Lídrem plzeňské kandidátky bude Jiří Pospíšil, který se ve stínové vládě ODS specializuje na právo. Stínová ministryně práce a sociálních věcí Alena Páralová se postaví do čela kandidátky na Pardubicku. Liberecký kraj by podle výkonné rady měl vést poslanec Tomáš Hasil a Karlovarský kraj poslanec Miloš Patera.

Petr Večeřa, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme