Paroubkova vláda dosud nemá jistou většinovou podporu ve sněmovně

Potřebnou většinu Poslanecké sněmovny pro vyslovení důvěry vládě dosud nemá jistou premiér a místopředseda ČSSD Jiří Paroubek. Několik sociálnědemokratických poslanců totiž není spokojeno s koaličním půdorysem staronového kabinetu. Nejznámějšími kritiky jsou Jan Kavan a Vladimír Laštůvka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový premiér Jiří Paroubek si připíjí s prezidentem republiky Václavem Klausem | Zdroj: ČTK

Oba váhající poslanci žádají, aby zahraniční politika vlády více korespondovala se zájmy sociální demokracie a ne s programem KDU-ČSL, která má ministra zahraničí Cyrila Svobodu. Kritizují nejenom to, že Svoboda dále povede českou diplomacii, ale i kroky, které v této funkci podniká.

Jednou z představ obou poslanců je, že by prvním náměstkem ministra měl být zástupce ČSSD. Nyní tuto funkci zastává nestraník Jan Winkler. Kavan dále řekl, že o zásadních zahraničních otázkách by měla rozhodovat vláda. Nelíbí se mu třeba to, že o uzavření několika zastupitelských úřadů rozhodl Svoboda.

Křesťanští demokraté podle jejich mluvčího Ondřeje Jakoba za svým ministrem plně stojí a výtky některých sociálních demokratů považují za nemístné. "Samozřejmě, že Cyril Svoboda bude koordinovat kroky v zahraniční politice s premiérem tak, jako je tomu v každé zemi. My považujeme Svobodu i za velmi kvalitního ministra zahraničí," řekl Ondřej Jakob.

Kritici Svobodova působení v čele resortu zahraničí Kavan a Laštůvka na svých výhradách trvají a jednají o tom s premiérem Paroubkem.

Paroubek hodlá o úkolech, které mají poslanci ČSSD pro ministra zahraničí, hovořit se Svobodou ještě dnes. Kavan a Laštůvka jsou podle něj realističtí a vysoce kvalifikovaní politici, takže vědí, že "alternativou k této vládě jsou jenom předčasné volby". Pokud jde o věcné připomínky k ministerstvu zahraničí, musí však podle Paroubka šéf diplomacie zjednat nápravu.

O schůzku s Paroubkem požádal i další poslanec ČSSD Robert Kopecký. Vadí mu především váznoucí komunikace mezi vedením strany a jeho kolegy v Ústeckém kraji. "Jsou to výhrady, které se týkají stranické komunikace a komunikace mezi lidmi," uvedl Kopecký.

Podle dosavadních informací bude muset premiér Paroubek přesvědčit pro podporu své vlády nejméně pět poslanců ČSSD. Krom Kavana, Laštůvky a Kopeckého se mluví i o nespokojeném šéfu hospodářského výboru sněmovny Josefu Hojdarovi a jednom nejmenovaném moravském zákonodárci.

Očekává se, že Paroubkovu kabinetu dá nakonec hlas všech 70 poslanců sociální demokracie spolu s 31 poslanci za KDU-ČSL a US-DEU. Pro získání důvěry potřebuje vláda souhlas všech koaličních poslanců. S hlasy opozičních ODS a KSČM totiž počítat nemůže. O tom, kdy vláda sněmovnu o důvěru požádá, zatím není rozhodnuto. Podle Ústavy to musí udělat do 30 dnů po svém jmenování, tedy do 25. května.

Prezident se hodlá držet pravidla "třikrát a dost"

Prezident Václav Klaus naznačil, že jeho tolerance ke koalicím na dosavadním půdorysu končí. Pokud by sněmovna nové vládě nevyslovila důvěru, čtvrtému seskupení už by prezident zelenou zřejmě nedal. Klaus odmítl spekulovat o výsledku hlasování, hodlá se ale držet pravidla "třikrát a dost".

"Já myslím, že nám nezbývá nic jiného než si na vyjádření podpory nebo nepodpory počkat. Proto není třeba abych vyhrožoval, ale to magické číslo tři jsem už jednou použil a není žádný důvod, abych je odvolával. To, že jedna politická strana dostane v jednom volebním období třikrát šanci vytvořit vládu, to si myslím, že je opravdu maximum," řekl Klaus.

Milada Richterová, Martin Hromádka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme