Paroubkova vláda podá ve středu demisi

Poslancům se v úterý po sedmi týdnech podařilo ukončit jejich ustavující schůzi. Po včerejší volbě vedení dolní komory rozhodli také o ustavení výborů a sudém počtu jejich členů. Tím se otevřel prostor k demisi dosluhujícího kabinetu premiéra a šéfa ČSSD Jiřího Paroubka a ke jmenování nového premiéra. Tím by se měl stát předseda ODS Mirek Topolánek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | Foto: Marián Vojtek

Místopředseda dosluhujícího kabinetu a ČSSD Zdeněk Škromach ve sněmovně potvrdil, že Paroubkovi ministři podají zítra, na posledním zasedání vlády demisi. "A předpokládáme, že teď by měla být pověřena do doby, než bude jmenována vláda nová. Což bude záležet zřejmě na Mirkovi Topolánkovi, jak rychle tu vládu dá dohromady."

Podle Paroubka jednání s ODS zatím nevedou k cíli. Zároveň dnes připustil, že by sociální demokraté mohli tolerovat vládu občanských demokratů na dva roky: "V tuto chvíli, jestli se nemůžeme pohnout z místa v programových věcech a především v personálních otázkách, tak si myslím, že nic jiného nezbyde. Ty rozpory vypadají větší, než jsem očekával."

Délka funkčního období, programové body a personální obsazení nového kabinetu, to jsou i podle Topolánka největší zádrhele při jednání s Paroubkem. Občanští demokraté trvají na tom, s čím šli do voleb: "Sbližování sazeb DPH, snížení progrese u daně pro fyzické osoby a snížení daně pro právnické osoby. To, jestli bude, či nebude formulace 'rovná daň' v této podobě v dohodě se sociální demokracií, to nyní neumím předjímat, ale není to důležité. Důležité je konkrétní znění zákona," zdůraznil Topolánek.

Poslanecká sněmovna bude mít v tomto volebním období 18 sněmovních výborů, což je o čtyři více než dříve. Zákonodárci také rozhodli o tom, že omezí počty podvýborů a jejich funkcionářů. O personálním obsazení mají hlasovat 29. srpna.

Součástí politických dohod ve sněmovně je i rozdělení míst ve vedení jednotlivých výborů. V každém budou dva občanští a sociální demokraté, jeden komunista a jeden poslanec z KDU-ČSL nebo Strany zelených. Jen u petičního výboru bude ve vedení vždy jeden zástupce z každé sněmovní strany.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme