Paroubkův muž Benda je lídrem kandidátky Dělnické strany na Liberecku. Už přispěl i na kampaň

Kandidátku Dělnické strany sociální spravedlnosti v Libereckém kraji povede někdejší blízký spolupracovník bývalého premiéra a předsedy ČSSD Jiřího Paroubka Petra Benda z Národních socialistů. Ti se pro říjnové volby do sněmovny s krajně pravicovými „dělníky“ spojili a objeví se tak na jejich kandidátkách napříč Českem, jak zjistil server iROZHLAS.cz. Benda, který dříve působil v řadách sociálních demokratů, už i zasponzoroval společnou kampaň.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Praha / Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek (ex ČSSD) a Petr Benda během jednání sněmovny v roce 2013

Jiří Paroubek (ex ČSSD) a Petr Benda během jednání sněmovny v roce 2013 | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Dar ve výši 114 tisíc korun se od současného místopředsedy Národních socialistů (dříve LEV 21, kterou v roce 2011 založil Paroubek) Bendy objevil na transparentním účtu Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) zkraje srpna.

Nejen velcí. Kampaně za desítky milionů rozjíždějí i některé nové strany

Číst článek

„Propojení programů je u těchto dvou subjektů skutečně možné. Máme shodný názor 
například na skoncování s korupcí a rozkrádání státu. Shodujeme se na zastavení činnosti lobbistů a jejich pronikání do politiky,“ popsal serveru iROZHLAS.cz Benda.

Začátek ostré kampaně plánuje formace na září, sází především na kontaktní kampaň a propagaci na sociálních sítích. Podle Bendy chtějí strany klást důraz hlavně na "posílení sociálního systému a zákazu lichvy, podporu rodin s dětmi, seniorů i hendikepovaných."

Problém ve spojení s krajně pravicovým uskupením pak Benda nevidí: "Nelze říct, že se jedná o krajně pravicovou stranu. Toto dělení na levici a pravici je ve společnosti již dávno přežité. Tuto otázku ponechme na občanech, kteří sami rozhodnou o tom, komu dají svou důvěru."

Cíl je dostat se do sněmovny

Celostátním volebním lídrem formace se stal předseda DSSS Tomáš Vandas. „Spojení s Národními socialisty velmi výrazně zvyšuje naše šance na velmi slušný výsledek. Chtěli bychom ale uspět nad 5 %, i když víme, že je to velmi těžké,“ řekl serveru iROZHLAS.cz.

V posledních sněmovních volbách v roce 2013 získala krajně pravicová strana 0,86 % hlasů, Národní socialisté (tehdy pod názvem LEV 21 - Národní socialisté) pak 0,07 % hlasů.

Extrémistická DSSS s Národními socialisty spolupracovala už loni v Ústeckém kraji během krajských voleb. Letos postaví společné kandidátky ve všech krajích, v šesti případech pak bude podle Vandase v jejich čele národní socialista. Vandas pak formaci povede do voleb na Ústecku.

Na nové spojenectví se server iROZHLAS.cz zeptal také zakladatele Národních socialistů Jiřího Paroubka, ten ale formaci nechtěl komentovat. "Nezlobte se, ale nechci se k tomu vyjadřovat," uvedl pouze.

Petr Benda

Dlouholetý sociální demokrat v devadesátých letech provozoval v Teplicích dvě diskotéky, pak začal podnikat v realitách. V roce 2005 se stal předsedou krajské buňky ČSSD v Ústeckém kraji. Spolustraníci ho tehdy podezřívali z náboru černých duší, aby si v kraji udržel svoji pozici. Působil také jako Paroubkův poslanecký asistent a je kmotr jeho dcery Margarity. Nakrátko si vyzkoušel i funkci poslance. Když se ale po volebním debaklu Paroubek z vysoké politiky stáhl, odešel spolu s ním a pomohl mu rozjet LEV 21.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme