Parte na protest v ordinacích. Lékařům vadí kromě nízkých odměn také EET a málo času na pacienty

Víc než deset tisíc praktických lékařů vyvěsí v ordinacích parte a na ruku navléknou černou pásku. Tímto způsobem chtějí vyjádřit nesouhlas s rostoucí administrativou a nízkými platy v ambulancích a ordinacích mimo nemocnice. Varují navíc, že špatné podmínky nemotivují k nástupu mladé lékaře. Dokládají to i data Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Pokud se nic nezmění, budou v Česku za pár let chybět stovky praktických lékařů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty praktických lékařů budou pokračovat

Protesty praktických lékařů budou pokračovat | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: ČTK

Na dveřích praktické lékařky Moniky Novákové bude k vidění kromě ordinačních hodin také parte, bude ho mít rovnou dvakrát - venku i vevnitř.

Chirurg Pomahač: Úspěch transplantace obličeje nekončí operačním sálem

Číst článek

„Budeme ho mít tady v čekárně. Normálně takové to bílé, černě orámované a bude tam křížek a napsáno 'Konec ambulantní péče'. Je to všechno nepřipravené. eRecepty, to je naprostý nesmysl. Když vypadne internet, shodí se síť. Staří doktoři nejsou, nechtějí pracovat s počítačem,“ říká Nováková Radiožurnálu.

K protestu se kromě ní připojí zhruba deset tisíc lékařů z celé republiky. Na Kutnohorsku symbolicky pohřbí české ambulantní lékařství, v tamní obci Žleby končí jediná ordinace praktického doktora. Zatím za ni není náhrada.

Praktičtí lékaři pořádali 10. října ve Žlebech na Kutnohorsku symbolický pohřeb zavřené ordinace. Akce je součástí dnešního protestu praktických lékařů. | Foto: Josef Vostárek | Zdroj: ČTK

„Cítíme, že nás ministerstvo velmi podceňuje a finančně podhodnocuje. V poslední době nám přibylo obrovské množství administrativy. Za posledních deset let snad o padesát procent víc papírování. Nikoho to netěší, nemáme čas na pacienty. To se teď ještě zhoršuje povinným EET a elektronickým receptem, což nám jen komplikuje život a nebude to od ledna fungovat,“ vysvětluje Radiožurnálu předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Specialisté pracují méně, zní z ministerstva

Se současnou situací nejsou spokojeni ani specialisté jako třeba oční a krční lékaři nebo kardiologové a gastroenterologové. Vadí jim hlavně rozdílné platy mezi soukromou a státní sférou. V některých případech jde i o propady zhruba 30 procent.

Praktický lékař Oto Košta z Olomouce se 10. října také připojil k protestu. Ordinace zůstaly otevřené, lékaři měli na rukávech černé pásky (na snímku). | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: ČTK

„Rozdíl mezi soukromým lékařem a státním lékařem v ambulanci je přes 30 procent a u státní a nestátní sestřičky je to 28 procent. Je to zcela jednoznačně přístupem ministerstva zdravotnictví. S významným protežováním nemocnic a vlastního státního,“ uvádí předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojka.

Ministerstvo zdravotnictví ale uvádí, že platy v soukromé sféře ovlivňovat nemůže. Náměstek resortu Roman Prymula říká, že ambulantní specialisté také pracují méně než jejich kolegové v nemocnicích.

Nemocní v Kanadě už rok mohou ukončit život eutanazií. Využilo ji téměř 2000 lidí

Číst článek

„Ve sféře privátní je mzda svým způsobem smluvním vztahem mezi soukromým podnikatelem a jeho zaměstnancem. Ambulantní specialisté na tom špatně nejsou ve srovnání s ostatními segmenty a nemluvme ani o tom, kolik hodin pracují. To se nedá srovnávat s kolegy na lůžkových odděleních,“ tvrdí.

Kristina Lamperová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme