Pasy s biometrickými daty budou mít děti od šesti let

Otisky prstů pro doklady budou dávat děti od šesti let, tento návrh dnes schválila česká vláda. Stanovení věkové hranice pro využití biometrických údajů obsahuje návrh zákona o certifikaci veřejných dokladů s biometrickými údaji. Tyto mají úřady vydávat od 1. dubna příštího roku, což potvrdil ministr vnitra Ivan Langer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osobní doklad - cestovní pas | Foto: Jan Rosenauer

Ministr pak odpověděl otázku, jestli budou děti dále psány u dokladů rodičů: "Počítá se s vlastními pasy. Cílem opatření je lepší možnost identifikace a kontroly, že se jedná skutečně o konkrétní dítě, které na ten doklad cestuje. Je to jeden z nástrojů boje proti obchodu s dětmi. Vždycky máte v životě něco za něco, vždycky, když chcete něčemu zamezit, proti něčemu bojovat, potom nezbývá než přijmout maximálně vyváženou míru regulace a administrativní zátěže, která z toho plyne."

Langer dodal, že jiné státy uplatňují biometrické údaje v dokladech už u dětí od 3 let. Jak známo,. od letošního března nemusí mít děti do deseti let při cestě do zahraničí vlastní cestovní pas. Rodiče je mohou mít znovu zapsané ve svých pasech. Děti starší pěti let ale také můžou mít vlastní pas s dobou platnosti pět let.

Nikola Bojčev, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme