Páté výročí vstupu Česka do Severoatlantické aliance

Dnes si připomínáme paté výročí vstupu České republiky, Polska a Maďarska do Severoatlantické aliance. K oficiálnímu přijetí došlo v americkém měste Independence ve státě Missouri.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit NATO v KCP | Foto: Jan Rosenauer

Ministři zahraničí jednotlivých zemí podepsali potřebné dokumenty a předali je tehdejší americké ministryni zahraničí Madelaine Albrightové. Česká rodačka k tomu tenkrát řekla, že do NATO vstupují tři hrdé demokratické státy, které prokázaly schopnost hájit zájmy aliance.

Česká republika si v alianci postupně vydobyla respekt a uznání. Ať už svou účastní v mírových operacích, nebo organizací summitu NATO.

Podobně hodnotí působení v NATO také prezident republiky Václav Klaus: "Česká armáda svůj vstup osvědčila celou řadou svých aktivit a právě účast v nejrůznějších misích, myslím, jednoznačně ukazuje, že Česká republika není pouze jakýmsi "černým pasažérem," který se zadarmo veze schován v NATO, ale je zemí, která chce být plnohodnotným, podílejícím se členem."

Milan Kopp, Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme