Páteční havárie komplikuje sanační práce ve Spolaně

Specialisté dnes v neratovické Spolaně rozhodnou, kdy bude pokračovat odčerpávání chlóru. Včerejší jednání krizového štábu skončilo bez výsledku. Zatím se zdá, že likvidace nebezpečného chloru bude obnovená až v pondělí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolana Neratovice | Foto: Jan Třeštík

Přestávku si zřejmě vyžádá páteční havárie, při které podle předběžných odhadů vedení společnosti, do ovzduší uniklo 200 až 500 kilogramů chlóru.

Další asi dvě tuny se dostaly do Labe, jenže zředěné vodou nejsou zdaleka tak nebezpečné. Jsou hlášeny první případy poškození porostů chlórem ve vzduchu: zemědělcům zničil porosty, spálil jehličnany a zničil v nich zelené barvivo-chlorofyl. Podle managementu chemičky zaměstnanci manipulovali s chlórem bez jeho vědomí. Porušili tak nejen předpisy, ale i dohody se záchranáři. Oba úniky vyšetřuje nyní policie. Spolanou najatý specialista na vypracování krizového auditu přirovnal situaci ve skladu firmy k malému Černobylu.

Plyn neohrozil obyvatele sousedních vesnic, protože jeho koncentrace naměřené v okolí chemičky byly asi stokrát nižší, než zdraví ohrožující množství. Přesto policie vyšetřuje havárii jako podezření z trestného činu obecného ohrožení. Vedení Spolany se po jednání s ministrem vnitra Stanislavem Grossem dočasně ujal přímo ředitel Unipetrolu. Gross už totiž zástupcům Spolany nedůvěřuje. Porušili podle něj dohody z minulého týdne, kdy z chemička ohlásila první únik chloru.

"Dohoda byla taková, že manipulace s těmi nebezpečnými látkami - především jde tedy o chlór - teď neproběhne bez asistence mých lidí, bez asistence hasičského záchranného sboru ... a bohužel došlo tady k manipulaci, která byla bez vědomí mých lidí, a která byla příčinou té současné situace".

Ani ekologové Spolaně nevěří: Občané opět nebyli podle ekologického sdružení Arnika informováni včas. Jak Radiožurnálu řekl místopředseda Arniky Jindřich Petrlík, někteří obyvatelé v okolí jen odhadovali, co se děje. "Konkrétně sdružení Arnika volali zemědělci z obce Kozly, kde odhadovali, že se něco děje, jenom podle houkajících sirén v dálce v Neratovicích a když vyšli ven, tak viděli, že se na ně valí nějaký mrak a podle svých zkušeností odhadli, že tedy došlo k úniku chlóru."

Ve Spolaně a okolí provádí šetření krizový štáb města Zlína. Jeho mluvčí Dana Dáňová potvrdila slova ekologů. Také podle jejich šetření byla informovanost obyvatel naprosto nedostatečná. Jeho pracovníci byli v kritickou dobu v obcích a i oni potvrdili, že informace k obyvatelům nedorazily. "V těch obcích jsme v tu dobu byli a ti občané prostě informováni nebyli. S čím jsme se setkávali, tak především s neustálým nářkem občanů obcí, že Spolana je neinformovala. On ten chlor má naštěstí tu výhodu, že je cítit, takže ti lidé ho ucítí, ale v tom všem stresu, který oni prožili v souvislosti s tou velkou vodou, když se mají v tuhle chvíli ještě potýkat s chemickými haváriemi, nikdo se nemůže divit, že jejich emoce jsou víc než záporné."

Spolana ale jakoukoli kritiku odmítá. Mluvčí Unipetrolu Tomáš Zikmund Radiožurnálu řekl, že systém varování obyvatelstva byl naprosto v pořádku a vše proběhlo tak, jak mělo. "O pátečním úniku chloru ze Spolany Neratovice byli občané v okolních obcích, města Neratovice informováni naprosto včas, přesně podle krizových plánů jak města, tak Spolany, tak jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému, takže celkové hodnocení té informovanosti a rychlosti a způsobu je velmi dobré".

Milan Kopp, Věra Štechrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme