Přehled tisku: rekordní dary, nedostatek strážníků a objevený článek Karla Čapka

V pátečním tisku se dočtete o tom, že Češi letos darovali na charitativní účely rekordní množství peněz. Lidové noviny přinesly dosud neznámý článek Karla Čapka a regionální Deník informuje o nedostatku městských strážníků v Praze. Přehled pátečního tisku sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Čapek na archivní fotografii ve svých třiceti letech.

Karel Čapek na archivní fotografii ve svých třiceti letech. | Foto: Wikimedia | Zdroj: Public domain

E15

Česko letos zažilo dluhopisovou horečku - píše deník E15. Firmy se rozhodly vydat bondy za celkem 126 miliard korun. To je meziročně zhruba o šest miliard víc. Deník odhaduje, že letos v počtu vydaných emisí dluhopisů padl dokonce rekord.

Úroky z korunových dluhopisů i švýcarské investice. Babiš vydělal za půl roku přes 107 milionů

Číst článek

Mf Dnes

Čeští dárci byli nejspíš letos rekordně štědří, odhaduje Mf Dnes. Loni Češi a tuzemské firmy a nadace poslali na charitativní účely nejvyšší částku v historii - přes 8 miliard korun. A podle deníku to letos bude ještě víc.

Z letošních daňových přiznání vyplývá, že firmy své peněžní dary navýšily na rekordní skoro 4 miliardy korun, nadace a fondy pak přerozdělily 1,7 miliardy a různé veřejné sbírky vynesly 630 milionů. Nicméně spousta lidí daruje peníze, aniž by to uvedla v daňovém přiznání, z něhož se statistiky počítají. Deník tak odhaduje, že celková částka může být až dvojnásobná.

Deník

Městské policii v Praze chybí víc než tři stovky strážníků. Tématu se věnuje regionální Deník. Podle něj je v hlavním městě mnoho pracovních příležitostí a podstav navíc trápí i policii nebo armádu.

Zájemců k pražské městské policii je podle mluvčí Ireny Seifertové​ dostatek. Většina z nich ale neprojde náročným výběrovým řízením. Strážník musí být totiž nejen fyzicky zdatný, ale taky psychicky odolný, protože denně řeší mnoho konfliktních situací. Deník píše, že do letošního září přišlo na výběrové řízení celkem 458 zájemců, úspěšně ho absolvovalo ale jen 49 z nich.

Lidové noviny

‚Zdivočelý kabaret.‘ Dejvické divadlo zpracovalo Továrnu na absolutno od Čapka po svém

Číst článek

Velký objev Lidových novin - deník našel rukopis Čapkova článku s titulkem Masaryk a Švehla. Text vyšel v květnu 1927, nikdo ale doteď netušil, že jeho autorem byl právě Karel Čapek. Rukopis objevil deník v pozůstalosti po prvorepublikovém šéfredaktorovi Lidových novin Karlu Zdeňku Klímovi.

Kurzívou tištěný sloupek o délce necelé dvě normostrany popisuje schůzky mezi prvorepublikovým premiérem Antonínem Švehlou a prezidentem T. G. Masarykem. Ten se o den dříve stal potřetí československým prezidentem. Lidové noviny uvádí, že literární historiky objev překvapil, protože Čapkovo dílo je velmi dobře zmapováno.

Právo

Podnikatel Tomáš Horáček stíhaný v kauze pražských nemocnic na Bulovce a Na Františku volal z vazební věznice účetní, aby nevypovídala, zjistilo Právo. O tom, že Horáček i ve vazbě komunikoval se spolupracovníky, už média psala. Právo má ale k dispozici dokument, který odhaluje konkrétní jména.

Jakub Švejkovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme