Patenty profesora Holého vynesly už 20 miliard. Jeho léky pomáhají 37 milionům lidí po celém světě

Výnos z patentů profesora Holého, který dosáhl už 20 miliard korun, dostává pražský Ústav organické chemie od jedné z největších farmaceutických firem - ta k patentům vlastní práva. Peníze přitom do ústavu putují hlavně za sloučeninu tenofovir. Ta je základem léků, které pomáhají HIV pozitivním lidem a pacientům s AIDS. V pondělí o tom informovaly Hospodářské noviny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Po celém světě žije zhruba 37 milionů pacientů, kteří medikamenty používají. Lékaři je tenofovir považovaný dokonce za nejlepší prostředek, jak zpomalit nebo zastavit rozvoj nemoci.

Ústav organické chemie je tak díky penězům z patentů finančně nejúspěšnější badatelskou organizací v tuzemsku. Letošní tržby budou ale nižší, protože nejlukrativnějším patentům vypršela v květnu ochranná lhůta, píšou Hospodářské noviny.

Díky vysokým příjmům si mohl ústav dovolit rozsáhlou rekonstrukci svého areálu v pražských Dejvicích. Ta stála dvě miliardy a ústav ji zaplatil celou sám.

Součástí je i hypermoderní pavilon uprostřed komplexu. Sloužit má hlavně pro výzkumy v organické chemii.

Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme