Patriarcha husitské církve Schwarz odstoupil z funkce

Odstoupením patriarchy Jana Schwarze dnes vyvrcholil dlouhodobý rozkol v husitské církvi. Biskupové a Schwarz se navzájem obviňovali z nečistých záměrů při nakládání s penězi a majetkem církve a z nedemokratičnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Schwarz | Foto: Syndikát novinářů

Sedmačtyřicetiletý patriarcha se rozhodl rezignovat na sněmu církve v pražských Dejvicích po sporu o to, kdo povede dnešní kajícnou bohoslužbu. Ucházel se o ni jak Schwarz, tak emeritní patriarcha Josef Špak.

Schwarz proto delegáty sněmu vyzval, aby hlasovali, kdo má bohoslužbu sloužit. Když nezískal většinovou podporu, oznámil svou rezignaci. Podle mluvčí ústřední rady církve Hany Tonzarové církevní zastupitelstvo jmenovalo biskupa královéhradecké diecéze Štěpána Kláska dočasným správcem církve.

Patriarcha několik měsíců čelil tvrdé kritice uvnitř církve. Podle některých biskupů si přisvojil více moci, než mu náleželo, nesplnil povinnost zaregistrovat řády a zjistily se i problémy v hospodaření.

Část vedení církve zbavila Schwarze až do dnešního sněmu všech funkcí už před několika týdny. Bývalý patriarcha to však považoval za protiprávní. Schwarz původně dnešní sněm svolal právě kvůli vyslovení důvěry, nebo nedůvěry své osobě.

Předsedu Ekumenické rady církví Pavla Černého jeho krok vzhledem k dlouhodobému napětí uvnitř církve nepřekvapil. "V té dané situaci může tato rezignace přispět k určitému uklidnění, ale teprve se ukáže, jestli je to opravdu to pravé řešení, jestli problémy nejsou ještě hlubšího rázu," řekl Černý.

K Církvi českosloslovenské husitské se v roce 2001 přihlásilo 99.000 lidí. Byla tak mezi církvemi v Česku pokud jde o počet věřících na třetím místě za katolickou církví a Českobratrskou církví evangelickou.

Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme