Pavel Bém se chce ucházet o post předsedy ODS

První místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém se rozhodl postavit proti šéfovi občanských demokratů Mirku Topolánkovi. Bém se pokusí Topolánka nahradit ve funkci předsedy ODS na prosincovém kongresu strany. Bém tak reaguje na situaci v ODS, která nastala po drtivé porážce nejsilnější vládní strany v krajských a senátních volbách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Bém odjíždí z tiskového střediska ODS | Zdroj: ČTK

"Po přímém ataku Mirka Topolánka v dnešních médiích i po konzultaci s hejtmany a řadou krajských organizací jsem se rozhodl zvednout hozenou rukavici a kandidovat na předsedu ODS. Vždy jsem byl loajální ke značce ODS a rád bych jí pomohl hledat světlo na konci oranžovorudého tunelu," uvedl Pavel Bém.

Pavel Bém v pondělním Radiofóru přirovnal nedávné volby k referendu o Mirkovi Topolánkovi. Uznal, že jako první místopředseda ODS nese i on svůj díl odpovědnosti, a vyjádřil přesvědčení, že na kongresu ODS se bude o posty v čele strany ucházet více lidí.

Šéfa Občanské demokratické strany Topolánka oznámení Bémovy kandidatury nepřekvapilo. "Já ji vítám; je evidentní, že jsem ho v posledních týdnech tak trošku k tomuto kroku provokoval, protože na jedné straně nemůže říkat ty věty, které říká, aniž by tu kandidaturu nezvedl. Já si pořád ponechávám čas na rozhodnutí, jestli kandidovat budu, nebo nebudu."

Topolánek dal už dřív najevo, že křeslo předsedy strany by byl po volební prohře ochotný opustit. Stanovil si podmínky - pokud ho vystřídá občanský demokrat prosazující program liberálně konzervativní středo-pravicové strany s masovou podporou, jednotu ODS a trojkoaliční vládu. Premiérem chce Mirek Topolánek zůstat.

O situaci v ODS, volební porážce a formování krajských koalic dnes diskutovalo vedení strany s odstupujícími hejtmany. Krajští lídři zdůraznili, že o dalším směřování strany rozhodne prosincový kongres. Končící hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský o kongresu mluví jako o dni zúčtování.

"My jsme se docela otevřeně bavili o tom, že před volbami proběhlo velmi mnoho nešťastných věcí, ve kterých figurovali jak předseda Topolánek, tak místopředseda Pavel Bém, a to je věc, která jim možná bude komplikovat tuto kandidaturu. Na kongresu určitě bude zvažováno, jestli někdo k tomu neúspěchu víc přispěl," řekl Tošenovský.

Odstupující hejtmani za ODS podpořili Topolánkův trojkoaliční kabinet, ale také jeho obměnu. Podle libereckého hejtmana Petra Skokana řešili i situaci, kdy by v čele ODS stála jiná osobnost než v čele vlády. "Diskutovali jsme především o tom, zda-li je možné rozdělit funkci předsedy Občanské demokratické strany a premiéra; to bylo myslím poprvé, co Mirek Topolánek toto připustil."

O návratu do vedení ODS uvažuje také místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Uvedla to v České televizi. Debatu o konkrétní pozici ale považuje za předčasnou.

Milan Kopp, Jan Punčochář, Marika Táborská, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme