Blažek dostal žlutou kartu, varoval Fiala. Ministr se vydal mezi demonstranty, slovo ale nedostal

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek dostal od ODS žlutou kartu, řekl ve středu premiér Petr Fiala, odvolán ale nebude. Předseda vlády vysvětlil, že přihlédl k dobrému hodnocení Blažkovy práce v čele resortu. Rozhodnutí nepřehodnotí ani po zveřejnění informací serveru Seznam Zprávy, kterým lobbista Martin Nejedlý potvrdil, že se s ministrem letos už jednou sešel. Blažek se v podvečer vydal na demonstraci spolku Milion chvilek za své odvolání.

Praha (Aktualizováno: 17:56 23. 8. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Blažek vyrazil mezi demonstranty na pražský Klárov

Pavel Blažek vyrazil mezi demonstranty na pražský Klárov | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministr Blažek se ve středu zúčastnil demonstrace spolku Milion chvilek, který požadoval Blažkovo odvolání kvůli jeho skandálům, z nichž poslední byla pětihodinová schůzka s lobbistou a exporadcem bývalého prezidenta Miloše Zemana Nejedlým. 

Blažek chtěl na demonstraci promluvit, organizátoři mu to ale neumožnili. Víc než sto účastníků protestu poblíž úřadu vlády na ministra křičelo „hanba“ a „demisi“ a někteří z nich se za ním vydali k budově úřadu, kam se vrátil.

S Nejedlým se Blažek setkal minulý týden. Lobbista ve středu serveru Seznam Zprávy řekl, že už se jednou letos sešli. Podle svých slov si ale nemůže vzpomenout, jestli šlo o plánovanou schůzku, nebo ne. Odmítl také říct, o čem se spolu bavili.

Blažkova bouřka, Nejedlého volejbal. Jak došlo k vyhmátnutí ministra v taverně

Číst článek

„Určitě jsme se potkali asi tři čtyři měsíce zpátky, ale rozhodně jsme neřešili nic. Co já dnes můžu řešit? A přece člověku, nejenom panu ministrovi, který je bohužel v nějaké výkonné funkci, nebudu říkat ‚Nezlob se, teď ještě není doba. Až nebudeš ve funkci, tak mi zavolej, půjdeme na pivo‘,“ uvedl pro Seznam Zprávy Nejedlý.

Podle svých slov si nepamatuje, jestli se sešli plánovaně. „My dva se rozhodně nevyhledáváme tak, že bychom si cíleně volali, že si musíme něco říct,“ dodal exporadce.

Žlutá karta

Ministr krátce po vydání článku odmítl Nejedlého slova. Odmítl ale říct, o čem se při nedávném setkání v taverně i na letošní schůzce bavili: „Promiňte mi, ale lidé se potkávají. Není to žádné vyhledávání, není to žádná účelová věc k řešení ničeho, co by rozhodně asi zajímalo vás, a rozumím tomu, že bylo období, kdy já jsem měl nějaké schůzky, ale proboha, proč teď?“

„Po skončení mandátu prezidenta Miloše Zemana se žádná schůzka mezi mnou a Martinem Nejedlým nekonala,“ sdělil v tiskové zprávě.

Premiér Fiala ve středu řekl, že pokud by se ukázalo, že neříkal pravdu, následovala by červená karta. Zatím ODS, kam Fiala i Blažek patří, vydala ministrovi pomyslnou žlutou kartu.

Ve středu Blažek vysvětloval kauzu nejen předsedovi vlády, ale i místopředsedovi ODS Martinu Kupkovi a šéfovi sněmovního klubu ODS Markovi Bendovi. V pondělí pak i předsednictvu strany. Setkání tak bude tématem středečního večerního jednání lídrů koalice.

Petr Fiala ve středu odpoledne po jednání vlády řekl, že mimo jiné přihlédl k dobrému hodnocení Blažkovy práce v čele ministerstva spravedlnosti. Své rozhodnutí nepřehodnotí ani po zveřejnění informací serveru Seznam Zprávy, ve kterém Nejedlý potvrdil, že se s Blažkem už jednou sešel. 

Zpráva je ale postavena na vyjádření exporadce. Fiala následně zdůraznil, že ji ministr financí dementoval a že Blažkovi věří víc než Nejedlému. 

Setkání v taverně

Blažek se sešel s Nejedlým minulou středu v řecké taverně na pražském Žižkově a strávil tam pět hodin. O události informoval server Seznam Zprávy, jehož reportéři s ministrem u restaurace mluvili.

‚Má politická chyba.‘ Blažek se omlouvá za schůzku s Nejedlým a chce ji vysvětlit. Fiala jeho odchod nechce

Číst článek

Blažek ještě před publikováním zprávy na sociální síti X popsal setkání jako náhodné. Uvedl, že nešlo o žádnou konspiraci, ale v podniku se schovával kvůli vydatné bouřce, která hlavní město zasáhla.

V pondělí pak zveřejnil omluvu „všem, koho se jednání dotklo“. Uznal, že zůstat s Nejedlým v restauraci pět hodin bylo nevhodné.

„Chci občany České republiky, a zejména voliče vládních stran ujistit, že moje prozápadní a prodemokratická orientace je integrální součástí všech mých politických i soukromých aktivit. V politice nejde vždy jen o fakta, ale o i symboly. A bylo mou politickou chybou, že právě toto jsem nedocenil,“ uvedl Blažek.

Nejedlý webu Seznam Zprávy před restaurací řekl, že do své oblíbené restaurace pozval pár přátel. „A pan Blažek šel domů a začaly padat kroupy. A najednou koukne do této hospody a tam sedí Nejedlý. A toho viděl před 40 lety na volejbale. A on říká, já mám od těch krup pomlácenou hlavu, přišel tam,“ uvedl.

Výmluvy nehodné ministra spravedlnosti, hodnotí Blažkovo ‚náhodné setkání‘ pirátská europoslankyně

Číst článek

Podle zjištění Deníku N se na Nejedlého oslavu kromě rodiny dostavilo také několik vlivných podnikatelů, někteří další dostali pozvánku a nedorazili. Už před oslavou se Nejedlý setkal s pražským lobbistou Tomášem Hrdličkou, který byl pozvaný i na oslavu, kam ale nedorazil.

Mezi hosty byl ale podle Deníku N slovenský podnikatel Radoslav Baran, který Nejedlého opakovaně navštěvoval na Pražském hradě.

Za setkání Blažka kritizovali jeho koaliční partneři. Premiér Petr Fiala (ODS) ale řekl, pro něj je důležité to, že šlo o náhodné setkání, na odchod ministra z vlády by podle něj bylo, kdyby schůzka byla plánovaná.

Za chybu Fiala považuje to, že Blažek ihned nevyhodnotil všechny politické souvislosti, problémy kolem osoby Nejedlého, a neodešel.

„Stalo se a myslím si, že si jak koaliční partneři, tak veřejnost oprávněně žádají, aby věc byla vysvětlena,“ uvedl. Dodal, že sám při reakci na kauzu jednal rychle, jasně a srozumitelně.

‚Nešťastná schůzka‘

Ještě předtím, než server Seznam Zprávy ve středu zveřejnily rozhovor s Nejedlým, vyjadřovali se k setkání ministři.

„Schůzka byla nešťastná z hlediska symbolického, o tom není sporu, ale nemá to žádný vliv na to, co by věcně Pavel Blažek jako ministr spravedlnosti řešil nebo co by řešil jakýkoli jiný vládní resort,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Setkání podle něj skutečně bylo náhodné. Kupkovu podporu jakožto místopředsedy občanských demokratů Blažek má.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) míní, že podobné schůzky nejsou šťastné, nicméně jde podle něj o vnitřní záležitost ODS. Až si věc vydiskutuje a přijde s návrhem řešení, mohou se k tomu vyjádřit předsedové dalších stran, míní. Pokud by šlo o ministra za TOP 09, ve vládě by skončil, dodal.

Pět kauz ministra Blažka: setkání s Nejedlým, vydání ruského podnikatele i manželka exekutorka

Číst článek

Podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) je kauza maximálně nešťastná a má obrovský symbolický význam. Nemyslí si ale, že by byla důvodem pro výměnu ministra. „Situace je trochu odlišná od toho, kdyby ministr Blažek byl zapojen do nějaké kriminální kauzy,“ poznamenal.

Věc má podle Beka symbolickou váhu zejména pro voliče koalice, postava Nejedlého je pro některé „rudým hadrem“. „Na druhé straně zachovejme určitou střízlivost při posuzování personálních věcí ve vládě,“ dodal ministr.

„Politika je záležitost symbolů, jasných signálů směrem k veřejnosti, takže vzhledem k těmto záležitostem to považuji za nešťastné. Zároveň se asi nedá z jedné schůzky soudit, že je něco celkově špatně,“ řekl ministr životního prostředí a místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík.

Setkáním by se ve středu měly zabývat i koaliční špičky při večerním jednání. Hovořilo se o formátu K15, v němž se politici budou zabývat konsolidačním balíčkem. Vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí a lidovecký předseda Marian Jurečka ale novinářům řekl, že by záležitost podle něj měli probrat pouze šéfové koaličních stran. Jurečka předpokládá, že se debaty zúčastní i Blažek.

mst, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme