Fischer bude kandidovat na prezidenta, získal dostatek podpisů

Senátor Pavel Fischer (nezávislý) se rozhodl, že se bude ucházet o účast v prezidentských volbách. Má už dostatek podpisů kolegů senátorů. Uvedl to v pondělí na facebooku. Oficiálně svou kandidaturu oznámí v nejbližších týdnech.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Fischer

Pavel Fischer bude v roce 2023 usilovat o prezidentské křeslo | Foto: Karolína Němcová | Zdroj: Český rozhlas

O Fischerovi se spekulovalo jako o jednom z uchazečů o Hrad, kterého by mohla koalice Spolu podpořit. Na jeho rozhodnutí upozornil server iDNES.cz.

Jako o možném favoritovi pro KDU-ČSL o něm hovořil předseda lidovců a vicepremiér Marian Jurečka, téma prezidentské volby byl náplní jednání celostátního výboru strany.

Menší zlo, nebo větší změna? Simulátor druhého kola prezidentských voleb

Číst článek

„Mám v úmyslu kandidovat v prezidentských volbách 2023,“ napsal Fischer ČTK. Na facebooku později doplnil, že kandidaturu oznámí až v nejbližších týdnech, protože „je totiž potřeba ještě mnoho věcí připravit“.

Uvedl, že od únorové agrese Ruska proti Ukrajině je jako předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost dosti vytížen. Připomněl svou dubnovou a srpnovou cestu na Ukrajinu nebo řadu jednání na evropské úrovni.

„Neumím si představit, že bych práci pro náš stát jen tak stopnul a věnoval se kampani – že bych místo výkonu ústavní funkce jezdil po republice s obytňákem nebo sbíral podpisy na náměstí,“ poznamenal.

Na facebooku napsal, že se proto rozhodl shromáždit podpisy senátorů a že jich má již k dispozici dostatek. K podání kandidatury jich potřebuje deset. Další možností je 20 podpisů poslanců nebo 50 000 voličů. „Na rozdíl od některých kandidátů prostě nejsem v důchodu a nemám volno, takže vést prezidentskou kampaň pro mne bude velmi náročné. Ale jdu do toho," doplnil.

Možná podpora ze strany Spolu

Koalice Spolu oznámí svůj postoj k prezidentské volbě v úterý v Brně. 

Premiér a předseda ODS Petr Fiala o nominaci či podpoře konkrétního kandidáta dosud nemluvil, opakovaně řekl, že nechce, aby příští hlava státu patřila mezi populisty nebo extremisty, ale ctila zákony a respektovala prozápadní orientaci země a stmelovala její obyvatele.

Prezidentští kandidáti jako obraz společnosti

Číst článek

V televizní debatě před komunálními volbami k tomu Jurečka doplnil, že takové podmínky by splňovali z pohledu lidovců Fischer a už kandidující generál Petr Pavel a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Fischer se účastnil už minulé prezidentské volby. Skončil v ní se ziskem deseti procent hlasů na třetím místě, do druhého kola voleb tak nepostoupil. Už v roce 2018 deklaroval, že je připraven se zúčastnit i dalších voleb.

Fischer na přelomu tisíciletí působil v Kanceláři prezidenta republiky, nejprve jako poradce Václava Havla, později vedl politický odbor. V letech 2003 až 2010 byl českým velvyslancem ve Francii a v Monaku, po návratu do Prahy se stal ředitelem bezpečnostně-multilaterální sekce ministerstva zahraničí.

Po odchodu z ministerstva působil jako ředitel organizace STEM, která se zabývá výzkumy veřejného mínění. Na podzim 2018 byl zvolen senátorem za Prahu 12.

Za favority lednové volby jsou podle průzkumů veřejného mínění považován Petr Pavel a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který ale dosud účast ve volbách nepotvrdil. Mezi hlavními kandidáty je také Nerudová nebo senátor Marek Hilšer. Fischer měl podle zářijového modelu agentury Median podporu asi šesti procent voličů.

Podporu žádnému kandidátovi dosud nevyjádřili ani Piráti. Podle vnitrostranického průzkumu má mezi pirátskými členy nejvyšší podporu Nerudová, hlasovalo pro ni dosud 252 pirátů a pirátek. O asi 50 hlasů méně má Pavel a na třetím místě je Hilšer. Pro Fischera hlasovalo 103 členů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme