Policista Havránek u soudu. Manipuloval výběrová řízení a způsobil škodu za 14 milionů, tvrdí žaloba

Ředitel benešovské policie Pavel Havránek způsobil podle státního zástupce České republice škodu přes 14 milionů korun. Podle obžaloby, která v pondělí zazněla u pražského městského soudu, se v letech 2009 a 2010 coby ekonomický náměstek středočeského policejního ředitelství podílel na zmanipulování řady výběrových řízení. Za zneužití pravomoci a další trestné činy Havránkovi v případě prokázání viny hrozí až 12 let vězení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel benešovské policie Pavel Havránek přichází 5. března do jednací síně u Městského soudu v Praze. Havránek čelí spolu s dalšími pěti lidmi obžalobě kvůli údajným manipulacím se zakázkami u středočeské policie. | Foto: Kamaryt Michal | Zdroj: ČTK

Havránek, který navzdory obvinění zůstal v čele benešovských policistů, se podle žalobce Jiřího Zadražila dopustil také pletich při veřejné soutěži, porušování povinnosti při správě cizího majetku a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Vysoce postaveného důstojníka obžalovali z vážného zločinu, přesto dál šéfuje policii v Benešově

Číst článek

Obžaloba se týká tendrů z doby, kdy byl náměstkem šéfa středočeské policie Václava Kučery. Kučera ho odmítl odvolat s tím, že by to bylo pouhé gesto a že každou obdobnou záležitost posuzuje individuálně.

Na lavici obžalovaných usedlo celkem šest lidí. Vedle Havránka čelí stíhání i někdejší vedoucí odboru správy majetku středočeských policistů Miloslav Stupka, bývalý nadpraporčík Aleš Foltýn a další zaměstnanec ředitelství Vladimír Němeček. Zbývající dva obvinění jsou zástupci firem, které policisté údajně zvýhodnili na úkor jiných soutěžitelů - Tomáš Kačírek z ostravské společnosti AutoCont a Bohumil Hlouch z pražského Impromatu.

Manipulované tendry

Obžaloba tvrdí, že Havránek z pozice náměstka v roce 2009 neoprávněně vyjímal zakázky z působnosti pokynu šéfa krajského ředitelství, a umožňoval tak manipulovat jednotlivé tendry. Kupní smlouvy s předem vybranými vítězi pak podepsal, ačkoliv věděl, že výběrové řízení se neuskutečnilo řádně.

Šéf středočeské policie neodvolal obžalovaného důstojníka. 'O jeho vině mám pochybnosti,' řekl

Číst článek

V roce 2010 pak prý Havránek neoprávněně pověřoval prováděním zmanipulovaných tendrů „bezmezně oddaného" Foltýna, ačkoliv věděl, že správně by se jimi měl zabývat jiný odbor.

Havránka i ostatní obviněné z řad policie prý k trestné činnosti vedla mimo jiné snaha „stůj co stůj vyčerpat veškeré finanční prostředky ze státního rozpočtu", které mělo krajské ředitelství k dispozici. Nákup zboží - například tiskáren, tonerů nebo notebooků - byl přitom nadbytečný a nehospodárný, protože policisté měli těchto předmětů dostatek na skladě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme