Pavel jmenoval Křesťanovou místopředsedkyní Ústavního soudu. Poprvé tento post zastávají dvě ženy

Prezident Petr Pavel v úterý na Pražském hradě jmenoval Veroniku Křesťanovou místopředsedkyní Ústavního soudu. Na postu nahradila Vojtěcha Šimíčka. Zároveň hlava státu jmenovala dva nové soudce Ústavního soudu, a to právníka a sociologa Jiřího Přibáně a Tomáše Langáška z Nejvyššího správního soudu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově jmenovaná místopředsedkyně Ústavního soudu Veronika Křesťanová, soudci Tomáš Langášek a Jiří Přibáň

Nově jmenovaná místopředsedkyně Ústavního soudu Veronika Křesťanová, soudci Tomáš Langášek a Jiří Přibáň | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Šimíčkovo funkční období skončilo 12. června. Křesťanovou jmenoval Pavel ústavní soudkyní loni v srpnu. Po jejím jmenování obsadí poprvé v historii Ústavního soudu obě místopředsednická křesla ženy. Přibáň a Langášek v týmu ústavních soudců nahradí právě Šimíčka a Tomáše Lichovníka.

Novou místopředsedkyní Ústavního soudu se stane Křesťanová, prezident ji do funkce jmenuje v úterý

Číst článek

Pavel řekl, že když s výběrem ústavních soudců začínal, měl trochu mrazení v zádech. Jedná se podle něj o obrovský úkol, vybrat ty nejlepší z nejlepších, aby byl Ústavní soud pestrý, složený z respektovaných osobností a odborníků a zároveň aby byl proces transparentnější než v minulosti. Soud podle něj nyní funguje jako tým, což není úplně běžné.

Soudcům popřál, aby si zachovali za každou cenu nezávislost, odstup a aby zároveň zůstali v kontaktu s lidmi, neboť pro ně judikatura musí být srozumitelná. Vzhledem k tomu, že všichni v úterý jmenovaní mají zkušenosti s publikováním či vyučováním, nepochybuje prezident o tom, že naplní očekávání ohledně zpřístupňování práva a rozhodnutí soudu veřejnosti. Soudcům také popřál hodně sil, zdraví, ale i podporu rodiny a okolí.

Historie nově jmenovaných

Křesťanová je držitelkou ocenění Právník roku v oboru duševního vlastnictví. Od roku 2010 byla soudkyní Městského soudu v Praze, následně i jeho místopředsedkyní. Předtím dlouhodobě pracovala v advokacii, zkušenosti má z akademické sféry.

Langášek bude jako nový ústavní soudce konzervativnější a chce se vracet ke starým řešením

Číst článek

Specializovala se i na mediální právo či právo ochrany osobnosti. Byla členkou expertní komise pro tvorbu nového autorského zákona. Působila i jako rozhodce u rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře.

Přibáň absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, je profesorem práva na univerzitě ve velšském Cardiffu, kde také vede právně-sociologické Centrum pro právo a společnost. V minulosti byl mimo jiné hostujícím profesorem nebo vědeckým pracovníkem na Evropském univerzitním institutu ve Florencii, na pražské pobočce New York University či Kalifornské univerzitě v Berkeley. V roce 2013 odmítl nabídku na pozici ústavního soudce od tehdejšího prezidenta Miloše Zemana.

Langášek byl soudcem Nejvyššího správního soudu od března 2013, byl také předsedou volebního a kárného senátu pro soudce. Je též absolventem Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Působil v Kanceláři veřejného ochránce práv, byl členem Výboru pro zabránění mučení a jinému nelidskému nebo ponižujícímu zacházení nebo trestání při Radě vlády pro lidská práva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme