Pavel se sešel s Lipavským před společnou cestou na Valné shromáždění OSN, probrali i válku na Ukrajině

Prezident Petr Pavel ve středu s ministrem zahraničních věcí Janem Lipavským (Piráti) probrali víkendové konzultace v saúdskoarabské Džiddě o míru na Ukrajině či společnou cestu na Valné shromáždění OSN. Lipavský novinářům po jednání na Pražském hradě řekl, že si s Pavlem připomněli také památku diplomata Martina Povejšila, který v pondělí zemřel ve věku 62 let.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) jednal se svým slovenským protějškem Miroslavem Wlachovským

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Informoval jsem prezidenta, že jsme nabídli odbornou pomoc s naplňováním desetibodového ukrajinského mírového plánu, a to zejména v oblasti jaderné bezpečnosti a stíhání válečných zločinů,“ řekl Lipavský. Pavla informoval také o zapojení českých firem do obnovy Ukrajiny.

Česko dostalo pozvánku na schůzku o Ukrajině v Saúdské Arábii. Detaily ministerstvo řeší

Číst článek

Debata se týkala i cesty na zářijové Valné shromáždění Organizace spojených národů, kde povede delegaci Pavel a Lipavský ho bude doprovázet. „Je to významný moment, kde se budou detailně probírat otázky světové bezpečnosti,“ řekl. Připomněl českou kandidaturu na nestálé členství v Radě bezpečnosti OSN v letech 2032 a 2033.

Lipavský označil schůzku na Hradě za konstruktivní, úspěšnou a důležitou pro koordinaci zahraniční politiky. Do sídla prezidenta se podle něj vrátila transparentnost.

Politici si v úvodu jednání připomněli památku bývalého velvyslance České republiky při Severoatlantické alianci, Evropské unii, ve Španělsku či v Chile Povejšila. Podle Lipavského se Povejšil zasloužil o diplomacii i demokracii v Česku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme