Pavel Mertlík pro ČRo: Ztrácel jsem podporu premiéra

Hostem pořadu K věci Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu byl odstupující ministr financí Pavel Mertlík. Svou demisi zvažoval už před několika měsíci, v době, kdy byl přijat státní rozpočet a tehdejší čas pro takový krok nyní považuje za optimální.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moderátorka Odpoledního Radiožurnálu Pavla Kvapilová se ho také zeptala, zda se neobává, že se s jeho odchodem neotevírá prostor pro populistické utrácení. Pavel Mertlík ale v odpovědi takovou možnost vyloučil. Jak zdůraznil, každý, kdo přijde do funkce ministra financí po něm, bude postaven před realitu veřejných rozpočtů a z toho plynoucích mantinelů. Jméno svého nástupce si netroufá tipovat, je však přesvědčen, že ČSSD má dostatek kvalitních lidí.

Pavel Mertlík si také pevně stojí za tím, co ve funkci ministra financí učinil. V souvislostí s kauzou IPB poznamenal, že je sice jednodušší bránit se jako ministr, než-li řadový občan, do budoucna je ale přesvědčen, že stabilita bankovního sektoru nalezne ocenění. Za největší klad pak považuje průhlednost České republiky pro zahraniční kapitál.

Odstupující ministr v pořadu K věci zároveň připomněl, že se jeho představy poněkud rozešly s vizemi premiéra Miloše Zemana a není proto připraven na nějaké přemlouvání k setrvání ve funkci, protože to je věc vzájemné dohody. Rozhodně chce setrvat v ČSSD, kterou označil jako moderní levicový proud s pevným místem v naší společnosti.

Pavel Mertlík si ještě rozmyslí, zda bude stejně jako před svým účinkováním ve vládě vyučovat na vysoké škole, nebo zvolí jinou dráhu. Jak ale zdůraznil, do doby přijetí své rezignace musí dále vykonávat funkci ministra financí.

Milan Kopp, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme