Doživotí pro Nárožného za dvojnásobnou vraždu je definitivně potvrzené, Ústavní soud zamítl stížnost

Ústavní soud zamítl stížnost Pavla Nárožného, doživotní vězení za vraždu otce a jeho partnerky je definitivně potvrzené. Nárožný také plánoval vraždu tety. Vinu popíral. V ústavní stížnosti poukazoval na domnělá porušení řady svých práv, například práva na ochranu před nelidským a ponižujícím zacházením nebo trestem, práva na osobní svobodu nebo práva na zákonného soudce. Se všemi námitkami se však už justice vypořádala.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Nárožný u soudu v roce 2019 (archivní foto)

Pavel Nárožný u soudu v roce 2019 (archivní foto) | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: ČTK

Doživotní trest nepokládají ústavní soudci vzhledem k okolnostem za krutý či nelidský. Podmínky pro jeho uložení byly splněny a po 20 letech lze žádat o podmínečné propuštění. Za délku řízení a soudní „ping-pong“, tedy opakované rušení zprošťujících rozsudků, Nárožný může získat kompenzaci. Nárokem se zabývá Okresní soud v Přerově.

Ústavní soud se stížností zabýval poměrně detailně. Zamítl ji, zatímco většinu stížností v trestní agendě stručně odmítá, hlavně pro zjevnou neopodstatněnost, což však nebyl Nárožného případ. „Kauza byla nesmírně složitá, komplexní, bylo tam asi 15 námitek, se kterými bylo nutné se vypořádat,“ řekla Ronovská. Nárožný ani jeho právní zástupce se vyhlášení nálezu neúčastnili.

Nárožný si za dvojnásobnou vraždu z roku 2009 odpyká doživotní trest. Vinu po celu dobu odmítal

Číst článek

Nárožný byl sice nejprve pravomocně odsouzen za přípravu vraždy tety, a teprve poté za vraždu otce a jeho partnerky, ve skutečnosti se ale oba činy odehrály v opačném pořadí. Manželé z Přerova zmizeli v listopadu 2009. Těla se nikdy nenašla.

Podle znalce, který analyzoval stopy útoku v rodinném domě obětí na periferii Přerova, ovšem nemohli manželé útok přežít. Jako motiv vraždy obžaloba uvedla majetek.

V kauze byla původně obžalovaná i matka Nárožného, během procesu však zemřela. Olomoucký krajský soud kauzu otevřel v červnu 2011, postupně padlo několik zprošťujících rozsudků, které pokaždé zrušil vrchní soud. Nakonec rozhodoval jiný senát v Ostravě.

Proti obžalovanému svědčily například pachové stopy v autě zavražděných či svědectví souseda, který uvedl, že Nárožného viděl v osudnou noc za volantem. Doklady a platební karty zavražděných po čase nalezli exekutoři v klavíru Nárožného matky.

Po prvním zproštění olomouckým krajským soudem byl Nárožný propuštěn na svobodu, na začátku roku 2016 jej však znovu zadržela policie a obvinila z přípravy vraždy tety, která spravovala majetek po jeho zavražděném otci. Vyslechl si za to třináctiletý trest.

Doživotí, tedy nejpřísnější trest, který české právo umožňuje, uložil Nárožnému Vrchní soud v Olomouci. Vyhověl tak žalobci, který argumentoval mimořádnou společenskou nebezpečností. Ostravský krajský soud před tím vyměřil Nárožnému souhrnných 25 let vězení. Muž vinu po celou dobu popíral a žádal zproštění, opětovně se domáhá obnovy řízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme