VIDEO: ‚Je to nesmysl, jste směšní.‘ Novotný obhajoval v ruské státní televizi plánovaný pomník vlasovcům

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) plánuje postavit ve své obci pomník vlasovcům. Proti tomu se před několika dny ohradilo ruské velvyslanectví a bývalého bulvárního novináře si pozvala i ruská státní televize Russia-1. „V Česku váš názor nikoho nezajímá, protože je zkreslený,“ řekl během vysílání Novotný s tím, že skupina vojáků pomohla osvobodit Prahu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pořadu ruské státní televize Novotnému vytkli, že vlasovci byli uznáni jako zločinci a to i Norimberským tribunálem. „Zaprvé během norimberského procesu se o vlasovcích nemluvilo a nemluvte o střílení Poláků. Popravovali jste jich dvanáct tisíc v Katyni. A v Norimberku o Ruské osvobozenecké armádě nepadlo nic jiného, než lež,“ odpověděl starosta Řeporyjí. „Je to nesmysl, jste směšní,“ dodal.

Spolustraník,člověk, jehož si vážím @Alexandr Vondra se do mě pustil. Rád bych se jej zeptal, co jsem řekl špatně, či co je na tom, že se ohradím proti vměšování se Ruska - a nic jiného než to a výhrůžky to nejsou - do vnitřních záležitostí Řeporyjí. youtu.be/3cez9GmOqmc

08:49 – 30. 11. 2019

29 686

Zmínil také, že obyvatelé Řeporyjí stavbu sochy podporují. „Byli to sice zločinci, ale 8. května umírali během osvobození Prahy,“ obhajoval rozhodnutí Novotný. Podobně se vyjádřil k této věci i ve středu, kdy na svém twitteru uveřejnil dopis adresovaný ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Na sociálních sítích okomentoval i své vystoupení v ruské státní televizi. Napsal, že se pouze ohradil proti vměšování se Ruska do vnitřních záležitostí Řeporyjí.

‚Nebudeme o tom diskutovat‘

Novotný už dříve zmínil, že Řeporyje jsou suverénní městská část, která si o budování pomníků rozhoduje sama. „Nebudeme o našem záměru zbudovat jim (vlasovcům) pomník ani o jejich historické roli s nikým zvenčí diskutovat a už vůbec o tom nebudeme diskutovat s Ruskem, symbolem okupační moci, lži a porušování lidských práv,“ napsal.

Do sporu o vybudování pomníku vlasovcům se v minulých dnech zapojilo i ruské velvyslanectví. Není to poprvé, letos v srpnu například kritizovalo Prahu, že nechce na Staroměstskou radnici vrátit pamětní desku upomínající na osvobození hlavního města Rudou armádou v čele s maršálem Ivanem Koněvem.

Takzvaní vlasovci byli občané Sovětského svazu, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády (ROA). S Němci pak od začátku roku 1945 bojovali proti Sovětům, na konci války ale pomohli osvobodit Prahu. Zemřelo jich při tom zhruba 300. O jejich přispění k osvobození hlavního města se za minulého režimu mlčelo. Rusko jejich zásluhy neuznává. Velitel Andrej Vlasov byl po skončení války Sověty popraven.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme