Pět let ve vězení a 300 tisíc korun. Brněnský soud potrestal za daňové úniky Ovčarčina z kauzy Stoka

Podnikateli Pavlu Ovčarčinovi, který je jedním z obžalovaných v korupční kauze na radnici Brno-střed, uložil Krajský soud v Brně za daňové úniky v jiných případech pětiletý trest vězení. Muž dostal také peněžitý trest, podle mluvčí soudu Kláry Belkovové zaplatit má i vzniklou škodu. Rozsudek je pravomocný.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ovčarčin se u soudu zpovídal ve dvou daňových kauzách (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Rozsudek ve věci zazněl ve středu. Belkovová k rozsudku uvedla, že obžalovaný jako člen organizované zločinecké skupiny vylákal výhodu na dani a spáchal takový čin nejméně se dvěma osobami a ve velkém rozsahu.

V brněnské kauze Stoka přibylo dalších deset obviněných. Stíhaných už je 50 lidí nebo firem

Číst článek

Ovčarčin se u soudu zpovídal ve dvou daňových kauzách, v první šlo o škodu zhruba za 6,5 milionu korun, ve druhé byla cifra podstatně vyšší, Ovčarčina se týkal podíl škody ze 136 milionů korun. Olomoucký vrchní soud Ovčarčinovi v prvním případu potvrdil čtyřleté vězení.

Brněnský soud nyní posuzoval druhý případ, kdy zrušil původní výrok o trestu z května 2020 ve spojení s rozsudkem Vrchního soudu v Olomouci a Ovčarčinovi nově uložil pětiletý trest.

Trest 300 tisíc korun

„Dále obžalovanému uložil peněžitý trest ve výši 150 denních sazeb, kdy jedna denní sazba činí 2000 korun, tedy peněžitý trest v celkové výši 300 000 korun, a trest zákazu činnosti spočívající v zákazu výkonu funkce statutárního orgánu a prokuristy v obchodních společnostech a družstvech na dobu pěti let,” uvedla mluvčí.

Ovčarčin má také spolu s dalšími čtyřmi obžalovanými nahradit vzniklou škodu, tedy zmíněných 136 milionů korun. Mluvčí uvedla, že se státní zástupce, obžalovaný i poškozený po vyhlášení rozsudku vzdali odvolání a prohlásili, že netrvají na vyhotovení odůvodnění. Rozsudek je tudíž pravomocný.

Ovčarčin figuruje i v kauze takzvané kauze Stoka, ve které je obžalováno 11 lidí a dvě firmy, včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Případem se nyní brněnský soud zabývá, nejbližší termín hlavního líčení je aktuálně nařízen na květen.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme