V 82 letech zemřel Pavel Pecháček, novinář, který vedl řadu let českou sekci rádia Svobodná Evropa

Ve věku 82 let zemřel ve Spojených státech novinář a manažer Pavel Pecháček, který byl řadu let ředitelem a později prezidentem československého a českého oddělení Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). O jeho úmrtí informoval jeho přítel a novinář Přemysl Hrubý s odvoláním na žurnalistovu rodinu. O jeho smrti informuje na svém facebooku rovněž město Kopřivnice, jehož byl Pecháček čestným občanem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel bývalý šéf české Svobodné Evropy Pavel Pecháček

„Byl to Čech, který miloval Českou republiku i Československo,“ dodal Pecháčkův novinářský kolega Hrubý | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: Profimedia

„Zemřel po delší nemoci v nemocnici v Jižní Karolíně,“ řekl telefonicky Hrubý. „V daleké Americe odešel dobrý Čech,“ poznamenal dlouholetý sportovní novinář, jenž se znal s Pecháčkem šest desetiletí.

„Byl to Čech, který miloval Českou republiku i Československo,“ dodal Hrubý. „Zemřel v USA, kde žijí jeho rodinní příslušníci, ale srdcem byl stále u nás v Česku. Pavle, velký dík za vše, co jsi pro tento národ udělal,“ napsal na facebooku žurnalistův přítel Lubomír Sazovský.

„Velkou část života věnoval různým obdobám boje za svobodu a významně se zasloužil o rozvoj demokracie v naší zemi,“ uvedla kopřivnická radnice na svém facebookovém profilu, kde informuje o úmrtí dlouholetého ředitele rádia Svobodná Evropa. Ten se podle ní stal čestným občanem města v roce 2012.

Pavel Pecháček se narodil 2. července 1940. Zprvu pracoval jako pomocný dělník, později vystudoval DAMU. V roce 1968 emigroval do tehdejšího západního Německa a začal pracovat pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa v Mnichově.

V 70. letech minulého století se přestěhoval i s rodinou do USA, kde pracoval v Hlasu Ameriky. Pět let přitom vedl československé vysílání Hlasu Ameriky ve Washingtonu.

V roce 1989 se opět vrátil do Svobodné Evropy, kde řídil české vysílání. Stál také u zrodu Ceny Ferdinanda Peroutky. Pod jeho vedením obdržela Svobodná Evropa řadu vyznamenání od českých i zahraničních organizací.

Pecháčkův otec Jaroslav, který emigroval už v roce 1948, byl ve druhé polovině 60. let a v první polovině let 70. ředitelem československého oddělení Svobodné Evropy a blízkým spolupracovníkem Ferdinanda Peroutky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme