Zemřel Pavel Podsedník, první polistopadový primátor Brna. Bylo mu 85 let

Poslední lednový den zemřel ve věku 85 let první polistopadový primátor Brna Pavel Podsedník. S odvoláním na jeho rodinu to v tiskové zprávě uvedla Zuzana Šrámková z tiskového oddělení brněnského magistrátu. Podsedník byl během roku 1990 v čele Brna asi sedm měsíců jako představitel tehdejší Československé strany socialistické. Poslední rozloučení proběhne v úterý 6. února v půl jedné odpoledne v obřadní síni brněnského krematoria.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První polistopadový primátor Brna Pavel Podsedník | Foto: Web Magistrátu města Brna

„Jako primátor se zaměřil především na řešení výstavby brněnského oblastního vodovodu a rozšíření dalších služeb ve prospěch obyvatel města. Za jeho působení se podařilo otevřít dětskou polikliniku a zdravotní školu v budově bývalého Městského výboru KSČ,“ doplnila Šrámková.

Podsedník byl po 42 letech prvním nekomunistickým primátorem a město vedl od 25. dubna 1990 do 7. prosince 1990. Pak ho v čele města vystřídal Václav Mencl.

Za komunismu pracoval Podsedník v různých dělnických a technických profesích, a to v důsledku perzekuce svého otce Josefa Podsedníka. I ten působil jako komunální politik, v letech 1946–1948 byl předsedou městského národního výboru a posledním nekomunistickým představitelem Brna. Po komunistickém převratu byl Josef Podsedník zatčen a strávil víc než 15 let v komunistickém vězení.

Bývalý primátor Brna Pavel Podsedník (druhý zprava) během setkání v roce 1999 | Foto: Ballon Mierny Otto | Zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme