Hrad odmítl Pavlovo tvrzení o soukromé bezpečnostní agentuře s neomezeným přístupem

Kancelář prezidenta republiky odmítla, že by na Hradě působila soukromá bezpečnostní agentura, která by měla neomezený přístup do jeho prostor. Kancelář to uvedla v prohlášení zveřejněném na webu Hradu v reakci na páteční vyjádření zvoleného prezidenta Petra Pavla, kdy zmínil podezření týkající se soukromé bezpečnostní agentury.

Kancelář prezidenta republiky Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pavel přišel do štábu dobře naladěn

Petr Pavel s novináři (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Pavel v pondělí novinářům na akci v Roudnici nad Labem řekl, že se opíral přímo o informace z Hradu. „Já myslím, že není ani tak na mě, abych já dokazoval, jestli něco takového je, ale jestli takové podezření je, tak aby ho současné obložení Hradu dokázalo vyvrátit. Pokud by se ukázalo, že jsem se mýlil, já se rád omluvím,“ uvedl Pavel.

Na páteční tiskové konferenci budoucí prezident řekl, že má informace o působení soukromé bezpečnostní agentury na Hradě, která působí mimo běžný bezpečnostní režim, má přístup do chráněných prostor a netransparentní financování. „Pak mě samozřejmě zajímá, jestli je tato informace pravdivá a na základě čeho taková agentura na Hradě působí,“ řekl.

Nutnost ‚hloubkového úklidu‘ a možné odposlechy. Hrad chce, aby Pavel doložil svá obvinění

Číst článek

„Na Pražském hradě nepůsobí žádná soukromá bezpečnostní agentura, která by do jeho prostor měla neomezený přístup, či dokonce přístup k technickým prostředkům, se kterými se na Hradě pracuje, nebo ke všem prostorám,“ uvedla Kancelář prezidenta.

Dodala, že na zajištění „obranně technických prohlídek proti nelegálním odposlechům“ nikdy nenajímala a z veřejných peněz neplatila soukromou bezpečnostní agenturu.

„Také do prostor užívaných prezidentem republiky a dalších prostor na Pražském hradě a zámku Lány, kam nemají přístup běžné návštěvy, včetně režimových místností pro nakládání s utajovanými informacemi, nemá a nikdy neměla přístup žádná soukromá bezpečnostní agentura,“ uvedl Hrad.

Prezidentská kancelář poznamenala, že se při zajišťování těchto prohlídek spoléhá na policejní útvar pro ochranu prezidenta. V minulosti také v této souvislosti oslovila BIS.

„Tato praxe byla přerušena v okamžiku, kdy prezident republiky obdržel informaci o tom, že v době, kdy na jeho žádost BIS provádí obranně technické prohlídky proti odposlechům na Pražském hradě, zároveň sama Pražský hrad odposlouchává. Aniž by o tom hlavu státu informovala, v souladu se zákonem i základními pravidly slušnosti,“ doplnila Kancelář.

Mluvčí BIS Ladislav Šticha sdělil, že kontrarozvědka se k tiskovým zprávám KPR zásadně nevyjadřuje. „K tématu údajných odposlechů jen připomenu opakovaná usnesení Stálé komise pro kontrolu činnosti BIS, která konstatovala, že služba v této oblasti nikdy neporušila zákon,“ doplnil.

Předseda sněmovní komise Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) naposledy v prosinci uvedl, že nejsou žádné indicie o tom, že by BIS postupoval nezákonně.

Pavel by musel ignorovat Zemanovo jmenování nového předsedy Ústavního soudu, míní Rychetský

Číst článek

Prezident Miloš Zeman již dříve obvinil ředitele BIS Michala Koudelku z toho, že před několika lety nařídil odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí včetně ekonomického poradce Martina Nejedlého. „Před několika lety mě jeden vysoký důstojník BIS informoval o tom, že pan Koudelka nařídil odposlouchávání mého nejbližšího okolí, tedy i mě,“ uvedl již dříve prezident.

Kancelář také uvedla, že všichni, kdo vstupují do jejích prostor, jsou kontrolováni útvarem pro ochranu prezidenta.

„Pokud byl budoucí prezident Petr Pavel někým z neznalosti, alibismu nebo zlé vůle informován jinak, obdržel informace nesprávné,“ dodal úřad.

Pavel podezření vyslovil v souvislosti s páteční reakcí Hradu, který v tiskové zprávě komentoval Pavlova vyjádření z posledních dnů. V nich nově zvolený prezident hovořil o nutnosti „hloubkového úklidu“ na Hradě ve všech oblastech. Chce také nechat důkladně prohlédnout tamní prostory, mimo jiné kvůli obavám z odposlechů.

Hrad v páteční tiskové zprávě uvedl, že BIS, další tajné služby ani policie neinformovaly Zemana o žádném bezpečnostním riziku. Pavel by proto měl podle Kanceláře doložit svá obvinění směrem k prezidentovi a jeho úřadu. Pavel reagoval slovy, že není na něm, aby něco dokazoval, ale Kancelář prezidenta by měla být schopná uspokojivě vysvětlit, zda je vše v souladu s pravidly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme