Pavel Přikryl je prezidentem policejních sportovců, zjistily Lidové noviny

Lidové noviny zjistily, že bývalý důstojník VB Pavel Přikryl, který kvůli své minulosti musel odejít z Úřadu vlády, je dnes prezidentem policejních sportovních klubů. Češi platí jedny z nejvyšších daní, informuje Mladá fronty Dnes. Hospodářské noviny konstatují, že kvůli nedostatku horníků mají doly potíže. Právo přináší výsledky průzkumu o vztahu manažerů a státních úředníků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Bývalý důstojník Veřejné bezpečnosti Pavel Přikryl je prezidentem policejních sportovních klubů. Lidové noviny připomínají, že z funkce šéfa Úřadu vlády musel kvůli své minulosti předlistopadové policejní mlátičky odejít. A přitom je už rok v čele občanského sdružení Unitop, které zastřešuje policejní sportovní kluby v republice. Bere za to dokonce plat, přestože v minulosti vždy šlo o čestnou funkci. Viceprezident Unitopu Josef Haupt i ekonom sdružení Jiří Dobruský to ovšem popírají. Ve vedení sdružení je kromě Přibyla například i policejní prezident Vladislav Husák.

Mladá fronta Dnes cituje z propočtů věnovaných daním skupiny zemí OECD. Podle nich je Česko co do výše daní na devátém místě po sečtení částek, které na daních a sociálním pojištění odvádí zaměstnanec i firma. Češi platí ve srovnání s třicítkou vyspělých zemí světa jedny z nejvyšších daní. Podle studie je nezatěžují ani tak daně z příjmu, jako spíš sociální pojištění. O velké sumy jde zejména u dobře odměňovaných špičkových pracovníků. Pro ně a jejich zaměstnavatele se snaží ČSSD ještě na poslední chvíli před volbami prosadit úlevy.

Důlní firmě OKD vážně hrozí, že přijde o stovky kvalifikovaných zaměstnanců. Podle Hospodářských novin zaměstnávají šachty OKD na Ostravsku na téměř tři tisíce polských horníků. Bez nich se neobejdou, Češi se do podzemí nehrnou. Jenomže Polákům se nyní otevírá možnost pracovat opět doma v Polsku.

Tamní šachty, které před lety prošly těžkým útlumem, totiž zvyšují těžbu. Polská vláda nabídla v roce 1998 horníkům velkorysé kompenzace za dobrovolný odchod z dolů. Na odstupném rozdala téměř dvě miliardy zlotých s podmínkou, že se horníci do místních dolů nevrátí. Zákaz návratu už ale neplatí - tato bariéra padla v roce 2002, kdy vypršela platnost zákona o hornickém sociálním balíčku.

Armáda nabízí pro ostatky Němců své území. Mladá fronta Dnes píše, že novým dočasným úložištěm ostatků německých vojáků, kteří zahynuli za druhé světové války, by mohl být jeden z vojenských újezdů. Ostatky už léta leží ve skladu stavební firmy v Ústí nad Labem. Vláda nyní počítá s tím, že se bude jednat se společností pracující pro německý Lidový spolek pro péči o válečné hroby ten se stará o padlé německé vojáky. O osudu ostatků německých vojáků se má jednat i s Německem na diplomatické úrovni. Vojáci, kteří za druhé světové války zahynuli na území Česka, byli exhumováni z hrobů po celé republice.

Deník Právo se zaměřil na průzkum společnosti GfK pro Transparency International Česká republika. Ten uvádí, že udržovat úzké kontakty se státními úředníky považuje za základní podmínku úspěchu firmy téměř 56 procent manažerů. Kontakty s politiky považuje za významné 42 šéfů firem ze sta. Neetické postupy - jakkoliv jsou obecně odsuzovány - představují podle manažerů jednoznačně konkurenční výhodu. Korupce tedy není ani tak risk jako příležitost. Hlavní příčinou tohoto stavu jsou podle studie nejasné a neprůhledné zákony, nízká vymahatelnost práva a společenská atmosféra.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme