Čekám diskusi o problémech justice, o H-Systemu informace nemám, říká Rychetský ke schůzce se Zemanem

„Soudím, že pan prezident dobře ví, že o žádné živé konkrétní kauze nemůže s představiteli soudní moci jednat,“ uvedl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který se v úterý společně s šéfem Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem setká s prezidentem Milošem Zemanem. Ten chce podle mluvčího Jiřího Ovčáčka řešit kauzu H-System. Rychetský však očekává diskusi o stavu soudnictví, o případu prý nemá informace.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský | Foto: František Vlček / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Pozvání na Hrad jste tedy přijal. Za jakých to bylo okolností?
Ve čtvrtek jsem měl dopoledne jednání a z Hradu mne nikdo neměl možnost kontaktovat. Spojili se s mým sekretariátem, který mě přišel informovat, že pan prezident se chce se mnou sejít v úterý, zda mohu přijet.

Prezident se kvůli kauze H-System setká s předsedy Ústavního i Nejvyššího soudu

Číst článek

Předmět jednání nesdělili a zřejmě ani nevěděli, stejně jako nevěděli, že pan prezident chce pozvat i doktora Šámala. Vzkázal jsem, že přijet mohu. Až v pozdním odpoledni, když jsem byl na dálnici do Prahy, jsem z rádia slyšel, že mluvčí Hradu Ovčáček na twitteru zveřejnil, že přítomen bude i předseda Nejvyššího soudu a má se hovořit o kauze H-System.

Co od schůzky očekáváte? Jaké informace panu prezidentovi můžete předat?
Setkání jsem neinicioval, a nemám tedy žádné očekávání. Žádné informace nemám a nemohu poskytnout. I kdybych je měl - což bude pouze v případě, že k nám bude podána v této kauze ústavní stížnost - tak bych se k ní nemohl žádným způsobem vyjadřovat.

Pana prezidenta mohu pouze informovat o systému rozdělování ústavních stížností mezi jednotlivé tříčlenné senáty a uvnitř nich způsobu určení soudce zpravodaje. Obojí je zajištěno počítačovým programem, který jsem zavedl cca před 13 lety a který není ovlivnitelný lidským faktorem.

(Ne)diskuse o živé kauze

Přijde vám správné s prezidentem o H-Systemu mluvit, když to bude Ústavní soud pravděpodobně posuzovat? Sám jste v minulosti uvedl, že se scházíte pouze při mimořádných událostech.
Mé jediné osobní setkání s panem prezidentem se po řadu let omezilo na oficiální příležitost 28. října s výjimkou nedávného setkání, o které jsem spolu s doktorem Šámalem a doktorem Baxou požádal a kde jsme iniciovali diskusi o systémových problémech české justice. Proto jsem se domníval a stále ještě domnívám, že pokračování v této diskusi bude i předmětem našeho setkání příští týden.

Kauza H-System

Nejvyšší soud rozhodl, že 60 rodin obývajících bytové domy v Horoměřicích musí do 30 dnů opustit své domovy, které si svépomocí dokončily po krachu společnosti H-System. Klienti sdružení ve stavebním bytové družstvu Svatopluk už oznámili, že podají stížnost k Ústavnímu soudu. Rozhodnutí soudu kritizují politici a dávají najevo ochotu postiženým klientům pomoci. Rozsudek kritizoval také prezident Miloš Zeman. Společně s dalšími rozsudky vyvolává podle něj vážné pochybnosti o kvalitě a lidskosti soudního systému.

Nepovažujete danou schůzku za snahu ovlivňovat justici?
Soudím, že pan prezident dobře ví, že o žádné živé konkrétní kauze nemůže s představiteli soudní moci jednat.

V minulosti jste působil jako ministr spravedlnosti, dostal jste se někdy s kauzou do kontaktu?
Pokud si vzpomínám, tak s kauzou H-System jsem nikdy, ani v době mého působení ve funkci ministra spravedlností, nepřišel do styku.

Jak nynější situaci hodnotíte? Mohou si za to lidé v Horoměřicích, kteří se musí nyní vystěhovat ze svých domů, skutečně sami, jak tvrdí soudce pražského městského soudu Kamil Kydalka?
Z uvedeného lze poznat, že k uvedené kauze nemohu nikomu sdělovat své případné stanovisko. Zatím navíc žádné nemám.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme