Výroky Benešové na adresu soudců jsou nepřijatelné, soudí Rychetský. Ocenil veřejnou podporu

Výroky ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) směrem k představitelům justice jsou nepřijatelné, justice se ale ubrání. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Ocenil veřejnou podporu justice. V pořadu také kritizoval zpochybňování vyšetřovacího postupu v kauze Vrbětice ze strany prezidenta Miloše Zemana.

Praha (Aktualizováno: 15:09 23. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. | Zdroj: Reprofoto ČT24

Rychetský jako jeden z nepřijatelných výroků Benešové zmínil třeba její reakci na verdikt Ústavního soudu, který osm měsíců před volbami do Poslanecké sněmovny zrušil část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů.

Benešová verdikt označila za divný. Nelze podle ní vyloučit, že soudci za své rozhodnutí mohli dostat něco přislíbeno. „Soudci jsou jenom lidi, někteří chtějí opakovat mandát,“ řekla ministryně. Rychetský v neděli k její tehdejší reakci řekl, že je velmi špatný signál k veřejnosti, pokud práci soudů kritizuje ministryně spravedlnosti.

Zeman: Nejvyšší státní zástupce by měl odcházet, kdy uzná za vhodné. Úřad jsem bránil před tlaky

Číst článek

Rychetský také v posledních dnech uváděl, že lituje odchodu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Ten jako důvod své rezignace uváděl, že pociťoval v poslední době tlak ministryně Benešové. Řekl, že odrážení tlaku a řešení půtek mu bralo čas a sílu na práci. Rychetský uváděl, že nemá důvod Zemanovi nevěřit.

„V reakci na dnešní vystoupení Pavla Rychetského bych stejně jako on mohla použít jeho slova, že je ‚nepřijatelné‘, aby coby předseda Ústavního soudu aktivně vstupoval do politiky (rozhovor s paní Witovskou), předjímal rozhodnutí Ústavního soudu (např. o volebním zákonu, kde se vyjadřoval v rozhovoru ještě před přijetím nálezu) a nově také Nejvyššího správního soudu (v případě kárných žalob na P. Zemana) a měnil o 180 stupňů své původní názory na volební zákon, který coby předseda LRV a senátor odhlasoval,“ uvedla ministryně spravedlnosti Marie Benešová pro Radiožurnál po nedělním vystoupení Rychetského v pořadu ČT. 

Rusko se minulosti nevzdá

Rychetský se v pořadu vyjádřil také ke kauze Vrbětice a souvisejícím výrokům prezidenta Miloše Zemana. Předseda Ústavního soudu poznamenal, že zpochybňování toho, že je pouze jedna vyšetřovací verze výbuchů, vůbec nechápe. Zapojení ruských agentů je podle něj už jasné a jasně se k němu vyjádřily orgány, které k tomu mají všechny informace. Dodal, že takové zpochybňování „přinejmenšním poškozuje zájmy České republiky“ v Evropské unii nebo NATO. „Škodí nám to,“ dodal.

Zeman tají analýzy k Vrběticím, zprávu tajné služby měl Hrad navíc o týden dřív než premiér Babiš

Číst článek

Zeman opakovaně řekl, že podle něj není pouze jedna vyšetřovací verze útoků. Podobně se vyjadřuje i Benešová. Odmítá to ale například premiér Andrej Babiš (ANO), podle něj je jen jedna vyšetřovací verze, a tou je zapojení ruských agentů do výbuchů z roku 2014.

Rychetský v neděli také řekl, že Rusko je zemí, která se nikdy nevzdá své minulosti, kdy ovládala střední Evropu. „Vždy bude usilovat o to, aby sem svůj vliv rozšířila a vždycky bude představovat, alespoň v té současné situaci, reálnu hrozbu pro středoevropské země,“ míní. „Zajímavé je, že realizují ty své choutky i prostřednictvím státních agentů na území naší suverénní země. To považuji za doklad toho, abychom neměli žádné iluze o záměrech a představách Ruské federace ohledně její bývalé vlivové zóny,“ dodal.

eba, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme