O lex Babiš rozhodneme v první polovině roku, doufá Rychetský. Předčasně odejít z funkce se nechystá

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský neuvažuje o tom, že by v čele soudu skončil předčasně, řekl to pátečním Hospodářským novinám. Rychetský stojí v čele soudu od srpna 2003. V minulosti naznačoval, že své druhé funkční období pravděpodobně nedokončí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„O tom, že bych předčasně skončil, neuvažuji. Stal se jakýsi přírodní zázrak a jsem schopen fyzicky i mentálně tu funkci stále zastávat,“ řekl Rychetský v Hospodářských novinách. Připomněl, že jeho mandát je zhruba o půl roku delší než funkční období prezidenta republiky Miloše Zemana.

Prezident urgoval u Rychetského podnět kvůli lex Babiš. ‚Ptal se, kdy rozhodneme,‘ říká šéf soudu

Číst článek

Rychetský se s hlavou státu několikrát dostal do sporu, například když v lednu 2018 před prezidentskými volbami kritizoval některé Zemanovy spolupracovníky, které označil za „kohortu panošů“.

Zeman zase loni v říjnu uvedl, že Rychetský se plete do politiky a zanedbává práci na Ústavním soudu.

„Pocit, že bych svou práci zanedbával, samozřejmě nemám. Problém je v tom, že nejen pan prezident, ale i řada dalších míní, že předseda soudu odpovídá za to, jak ústavní soudci rozhodují. To je hluboký omyl,“ řekl k prezidentovým nařčením Rychetský.

Jednání o lex Babiš

Zeman zároveň dává stále najevo, že mu vadí délka řízení, které se týká zrušení takzvaného lex Babiš.

„Pan prezident mě opakovaně oslovuje s tím, že kdy už konečně o jeho návrhu rozhodneme. S tím, že zdůrazňuje: ‚Neptám se, jak rozhodnete, ale kdy už konečně rozhodnete.‘ Tím se dostávám do opravdu obtížné situace, protože já bych taky rád, kdybychom dokázali délku řízení před Ústavním soudem zkracovat,“ popsal.

Rychetský: Nejsem spokojený, že zákon ‚lex Babiš‘ leží na Ústavním soudu už přes tři roky

Číst článek

„Všechno nasvědčuje tomu, že už se blíží okamžik, kdy bude nějaký návrh předložen soudcům a budeme se jim zabývat. Doufám, že to bude v první polovině roku 2020,“ dodal.

Šestasedmdesátiletý Rychetský stojí v čele Ústavního soudu od srpna 2003. V roce 2013 jej prezident Zeman jmenoval na druhé funkční období, které trvá 10 let.

Rychetský v minulosti několikrát naznačil, že své druhé funkční období pravděpodobně nedokončí. Původně chtěl skončit v roce 2017 před polovinou svého mandátu, ve funkci se ale ještě rozhodl zůstat.

Podle podzimního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění se předseda Ústavního soudu těší největší důvěře veřejnosti ze všech sledovaných ústavních činitelů. Rychetskému věřilo 46 procent lidí, o jeden procentní bod nižší důvěře se těšil prezident Zeman. Třetím nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem byl se 42 procenty premiér Andrej Babiš (ANO).

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme