Pavel s Čaputovou si předali státní vyznamenání. Ocenili tak přínos v rozvoji vzájemných vztahů

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek v poledne předal na Pražském hradě nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva občanské skupiny I. třídy Zuzaně Čaputové za přínos k rozvoji vztahů mezi oběma zeměmi. Končící slovenská prezidentka poté udělila Pavlovi nejvyšší slovenské vyznamenání Řád bílého dvojkříže za zásluhy o všestranný rozvoj vztahů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Petr Pavel ocenil Zuzanu Čaputovou Řádem Bílého lva

Prezident Pavel předal Zuzaně Čaputové Řád Bílého lva | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: Český rozhlas

„Zuzana Čaputová se během svého působení ve funkci prezidentky Slovenské republiky v letech 2019 až 2024 zasloužila o upevnění vztahů mezi Českou a Slovenskou republikou a v rámci rozvoje těchto vztahů aktivně přispívala k posilování hodnot demokracie, svobody a lidských práv v obou zemích i širším evropském prostoru,“ uvedl vedoucí prezidentské kanceláře Milan Vašina.

‚Radost s příměsí smutku.‘ Končící slovenská prezidentka Čaputová se přijela rozloučit do Česka

Číst článek

Pavel na Čaputové ocenil lidskost, vlídnost, vstřícnost či snahu porozumět lidem a naslouchat jim. Její vztah k Česku podle něj přispěl ke zlepšení spolupráce. Zavzpomínal na společnou cestu vlakem na Ukrajinu napadenou Ruskem či vládním speciálem do Reykjavíku na jednání Rady Evropy.

Vyznamenání Čaputové udělil, neboť naplňuje všechny rysy, které by hlava státu demokratické země podle něj měla mít. Tím, jak plnila svoji prezidentskou roli, byla vzorem pro mnoho představitelů v Evropě i ve světě, míní český prezident.

Přístup Čaputové k Česku přispěl podle Pavla k výraznému zlepšení vztahů nejen na občanské, ale i oficiální úrovni. Ocenil přímou podporu českého předsednictví v Radě EU v roce 2022 nebo spolupráci v institucích v rámci Severoatlantické aliance či Visegrádské skupiny.

Prezident Petr Pavel předal státní vyznamenání slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pavel poděkoval Čaputové za způsob, jakým k funkci přistupovala, a za to, co vše udělala pro slovenské občany. „I když, jak už to někdy bývá, mnozí to docení až později,“ podotkl. Čaputová se podle něj držela svých morálních hodnot a prokazovala svoji integritu i v dobách politicky turbulentních či v časech, kdy zažívala osobní útoky.

Česká hlava státu si cení také toho, že na mezinárodním poli se Čaputová držela stejných principů jako na Slovensku. „Dávala vždy důraz na dodržování mezinárodních pravidel a nedělitelnosti svobody,“ dodal Pavel.

„Mám velký respekt a úctu ke způsobu, jakým vykonáváte svoji funkci,“ řekla Čaputová při předávání vyznamenání Pavlovi. Ocenila jeho principiálnost pramenící z jeho silného smyslu pro čest, statečnost vycházející ze silné vnitřní potřeby chránit veřejný zájem a bezpečnost, ale také jeho neoblomnost a konzistentnost při formování zahraničněpolitické orientace ČR.

Důvěra v prezidenta Pavla klesla, stále se ale drží nad polovinou. Nejvíce mu věří mladí

Číst článek

„Náš vztah, blízkost hodnotová, názorová a lidská asi nejlépe reprezentuje potenciál blízkosti mezi našimi národy,“ dodala.

Prezidenti Česka a Slovenska si navzájem předali nejvyšší státní vyznamenání také v roce 2013, a to tehdejší prezidenti Václav Klaus a Ivan Gašparovič. Od exprezidenta Miloše Zemana v roce 2019 obdržel vyznamenání bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster.

Čaputová krátce před skončením mandátu návštěvou Česka završila rozlučkové zahraniční cesty. Pavel ji na Hradě přivítal i ve středu, jednali mimo jiné o dopadech války na Ukrajině či mezistátní spolupráci. Pavel s manželkou Evou a Čaputová s partnerem Jurajem Rizmanem ve čtvrtek také posnídali v zámeckém parku v Lánech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme