Pavel Telička: Jsme proti omezení pohybu pracovních sil

Evropská komise už v příštích dnech zveřejní návrh společného stanoviska Unie ke kandidátským zemím a volnému pohybu jejich občanů. Podle neoficiálních informací z Bruselu se v něm pokusí navrhnout členským zemím, aby sedmiletý odklad svobody pohybu pracovníků byl uchazečům o vstup do Unie kompenzován zhruba stejně dlouhým odkladem prodeje zemědělské a lesní půdy cizincům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní tajemník pro evropské záležitosti a náměstek ministra zahraničí Pavel Telička očekává velmi tvrdou debatu na toto téma jak uvnitř unie samotné, tak i mezi Prahou a Bruselem. Jak řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu, česká strana tyto dvě otázky nespojovala, nespojuje a spojovat nebude. V budoucnu ale nemůže vyloučit, že by tvořily určitou součást balíku tohoto problému. Jak Telička zdůraznil, Praha vidí jisté ekonomické a sociální opodstatnění pro omezení nákupu některých nemovitostí, avšak není pro přechodné období na pohyb pracovních sil z České republiky. Je třeba si ale uvědomit, že tato otázka je v Německu a Rakousku velice citlivá.

Pavel Telička také Českému rozhlasu 1 Radiožurnálu potvrdil, že v závěrečné fázi jednání mohou skutečně některé problematické otázky stát proti sobě. Při celkem běžné negociační praxi totiž v pokročilejších fázích dochází k určitým ústupkům. V současnosti je podle Teličky naše startovní pozice v pohybu pracovních sil dána a česká strana bude čekat na finální pozici Evropské unie. Je důležité, jaké argumenty a míru flexibility se objeví ve vztahu ke kandidátským zemím.

Podle hlavního vyjednavače s unií, Pavla Teličky, budou nadcházející rozhovory velmi složité a česká strana by se na ně měla dobře připravit. Telička však současně očekává i větší pochopení ze strany Bruselu. Pozitivním signálem by pro něho bylo, kdyby unie dokázala diferencovat mezi kandidátskými zeměmi a dokázala uplatnit flexibilitu. Totéž, ale bude EU žádat od nás. Často se totiž u nás argumentuje tím, že volný pohyb pracovní síly je jednou ze základních svobod. Tento argument však slábne před tvrzením druhé strany, že i nabývání kapitálu patří k základním svobodám. Proto Pavel Telička zdůraznil, že si Prahamusí připravit kvalitnější argumentaci, než tu, která občas zaznívá od některých našich představitelů.

Pavel Telička soudí, že jednání mohou zkomplikovat blížící se volby jak v Německu, tak i u nás. To je také jeden z možných důvodů, proč se Evropská komise rozhodla zrychlit pokrok v jednání o této kapitole.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme