Ústavní soud doplnili Baxa, Wintr a Zemanová. Prezident Pavel je na Hradě jmenoval do funkce

Prezident Petr Pavel v pondělí na Pražském hradě jmenoval někdejšího předsedu Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefa Baxu, profesora ústavního práva Jana Wintra a bývalou prezidentku Soudcovské unie Danielu Zemanovou ústavními soudci. Jde o první členy Ústavního soudu (ÚS), které Pavel vybral po své březnové inauguraci. Kandidáty minulý týden schválil Senát.

Praha (Aktualizováno: 17:57 5. 6. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Petr Pavel jmenoval na Pražském hradě nové soudce Ústavního soudu

Jde o první členy Ústavního soudu, které Pavel vybral (archivní foto) | Foto: Marie Veselá | Zdroj: Český rozhlas

Trojice nováčků v patnáctičlenném týmu ústavních soudců zaplnila místa po Jaroslavu Fenykovi, Janu Filipovi a Miladě Tomkové, jejichž desetiletý mandát skončil 3. května.

V neděli vypršelo funkční období také Vladimíru Sládečkovi, kandidáta na toto místo prezident zatím neoznámil. „Předpokládám, že podklady k posuzování předáme Senátu v nejbližších dnech,“ řekla novinářům mluvčí prezidenta Markéta Řeháková.

Baxa, Wintr i Zemanová. Senát schválil trojici hradních kandidátů na Ústavní soud

Číst článek

O Baxovi se spekuluje jako o možném adeptovi na předsedu Ústavního soudu po Pavlu Rychetském, jehož mandát vyprší 6. srpna. Prezident to nepotvrdil, ale ani nedementoval.

V srpnu skončí mandát také soudci Ludvíku Davidovi. Předání podkladů k jejich nástupcům horní komoře Parlamentu očekává Hrad v červnu. „Prezident ještě není rozhodnutý o všech jménech, jasno je víceméně o tom prvním kandidátovi,“ řekla Řeháková.

Pavel při ceremoniálu řekl, že nebude skrývat uspokojení ze jmenování první trojice kandidátů. Odmítl však, že by šlo o jeho vítězství.

„Jmenováním tří velice kvalitních lidí do funkcí ústavních soudců jsme vyhráli všichni,“ uvedl. Jde podle něj o úspěch nových soudců, ale také všech, kdo se na jejich výběru podíleli. Trojici popřál mnoho úspěchů a zdraví.

Nepochybuje o tom, že budou nezávislými a spravedlivými soudci. „A zítra do práce,“ řekl při přípitku Rychetský.

Kariéry jmenovaných soudců

Třiašedesátiletý Baxa je soudcem od roku 1984. Předsedou NSS byl jmenován hned po jeho ustavení v roce 2003, a to až do září 2018. Podílel se na založení Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni.

V roce 1998 se stal prvním náměstkem ministra spravedlnosti a byl jím až do roku 2002 – pracoval postupně pro Otakara Motejla, Jaroslava Bureše a Pavla Rychetského před jeho odchodem mezi ústavní soudce.

Situace je kritická, Ústavní soud nebude moci bez lidí plnit svou funkci, apeluje na Senát Rychetský

Číst článek

Čtyřiačtyřicetiletý Wintr vystudoval souběžně s pražskou právnickou fakultou také historii a politologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Z práva i politologie má doktorský titul.

V roce 2019 se stal tajemníkem Stálé komise Poslanecké sněmovny pro Ústavu České republiky, působil také jako člen Legislativní rady vlády.

Wintr působil rovněž v rozkladové komisi Českého statistického úřadu či v Etické komisi Českého rozhlasu. V letech 2012 až 2017 byl i členem Rady ČTK, které v letech 2014 až 2015 předsedal.

Jednapadesátiletá Zemanová je soudkyní od roku 2001, dosud působila jako místopředsedkyně ústeckého krajského soudu pro pobočku v Liberci. Předtím pracovala u Nejvyššího správního soudu a poté u pražského městského soudu.

V čele Soudcovské unie stála v letech 2014 až 2020. Zaměřovala se zejména na oblast přípravy a výběru soudců, podmínky působení a výběru funkcionářů a problematiku státní správy soudů. Od Jednoty českých právníků získala medaili za přínos justici.

Odměny v samosprávách se musí změnit, rozhodl Ústavní soud. Vyhověl návrhu senátorů

Číst článek

Rozhodování pléna

„Soudce Ústavního soudu se ujímá své funkce složením slibu do rukou prezidenta republiky. O zařazení nových soudců do konkrétního senátu a o přidělení nových věcí však rozhodne až plénum ÚS,“ uvedl generální sekretář ÚS Vlastimil Göttinger.

„Není ale pochyb o tom, že všichni tři soudci jsou pro svoji novu roli dobře připraveni a že spolu s ostatními soudci budou dalších deset let pozorně chránit ústavnost a lidská práva,“ vysvětlil sekretář.

U soudu je momentálně neobsazené místo ve čtvrtém senátu s Radovanem Suchánkem a Josefem Fialou. Ve třetím senátu s Jiřím Zemánkem a Ludvíkem Davidem jako „dočasně zastupující soudce“ působí Vojtěch Šimíček, jenž se však nedávno stal místopředsedou soudu.

Neobsazený zatím zůstává ještě druhý místopředsednický post.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme