Náchodský soud rehabilitoval Pavla Wonku, posledního politického vězně, který zemřel ve vězení

Okresní soud v Náchodě ve středu rehabilitoval vězně komunistického režimu Pavla Wonku. V osmdesátých letech minulého století byl Wonka nezákonně na tři týdny uvězněný. Do vazby nastoupil 5. dubna 1988 kvůli údajnému porušení takzvaného ochranného dohledu. V cele měl strávit pět měsíců. Wonka se proti rozhodnutí odvolal. Výsledku se ale nedočkal, protože 26. dubna téhož roku zemřel za nevyjasněných okolností.

Náchod Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odhalení pamětní desky Pavlu Wonkovi na Krajském úřadu v Hradci Králové v roce 2003. Na snímku bratr Jiří Wonka | Foto: Ondřej LIttera / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Bratr Pavla Wonky Jiří se u soudu domáhal toho, aby soud řekl, zda vzetí Pavla Wonky do vazby a jeho trestní stíhání bylo oprávněné či nikoliv. Tuto otázku podle Jiřího Wonky dosud soudy neřešily.

Poslední československý politický vězeň se dočká osvědčení za odpor proti komunismu

Číst článek

S návrhem Jiřího Wonky na bratrovu rehabilitaci se ztotožnil i státní zástupce Vladimír Štěpánek, podle kterého bylo zbavení osobní svobody Pavla Wonky v dubnu 1988 nezákonné.

Pro Jiřího Wonku nebylo rozhodnutí soudu překvapením. „Čekal jsem to, protože Pavel byl v souvislosti s rozsudkem ve všem rehabilitován, a tohle nám ušlo, tyhle tři neděle, že nejsou rehabilitované. Můj advokát to náhodou objevil,“ řekl Radiožurnálu.

Nyní jako pozůstalý může žádat stát o odškodnění. To ale odmítl. „Jde mi o morální stránku věci. Kvůli odškodnění to nedělám,“ dodal Jiří Wonka.

Zemřel ve 35 letech

Pavel Wonka je označován za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu, který zemřel ve vězení.

Pavel Wonka byl vzat do vazby 5. dubna 1988 a 20. dubna byl Okresním soudem v Trutnově nepravomocně odsouzen za porušení takzvaného ochranného dohledu k pěti měsícům vězení. K soudu byl tehdy dopraven ve špatném stavu na kolečkovém křesle.

Mašínové byli amatéři, kteří páchali nelidské zločiny, hodnotí publicista Tožička

Číst článek

Proti rozsudku se Pavel Wonka odvolal, ale odvolacího rozhodnutí se nedočkal, protože šest dní po rozsudku zemřel ve věku 35 let ve věznici v Hradci Králové. Celé řízení pak odvolací Krajský soud v Hradci Králové zastavil. „Mravní sporná otázka, zda byl či nebyl vinen, tak zůstala nezodpovězena,“ řekl Wonkův advokát Lubomír Müller.

Pavel Wonka byl podle něj v roce 1988 perzekvován za to, že nedodržel ochranný dohled, který mu byl udělen rozsudkem roku 1986. „Tento rozsudek byl po roce 1989 plně rehabilitován, takže vlastně nebyl podklad k tomu, aby byl za maření úředního dohledu v roce 1988 perzekvován,“ uvedl Müller. I další odsuzující rozsudky nad Pavlem Wonkou z doby totality soudy po roce 1989 rehabilitovaly.

Jiří Wonka původně svůj návrh letos v lednu podal k trutnovskému soudu. Všichni trutnovští soudci, kteří podle rozvrhu práce připadali v úvahu, se ale z případu vyloučili. Případ tak řešil náchodský soud.

Osvědčení pro účastníky odboje

Jiří Wonka se o soudů ještě domáhá toho, aby bylo obnoveno řízení v případu stíhání Pavla Wonky z roku 1981 za údajné neoprávněné vniknutí do bytu tchýně. Soudy tehdy řízení zastavily pro neúčelnost, protože v jiné věci Wonkovi hrozil vyšší trest. Jiří Wonka se chce domoci výroku, že jeho bratr byl v této věci nevinen.

Z klukoviny vlastizrada. Černíka sebrali rovnou ve škole, pak mu ale pomohl estébák, který ho zatýkal

Číst článek

Před listopadem 1989 byl Pavel Wonka za své názory a činnost perzekvován a několikrát skončil ve vězení. Odsouzen byl za smyšlené činy. Zpráva o Wonkově úmrtí vyvolala pobouření i ve světě. Pohřeb se uskutečnil v rodném Vrchlabí za účasti asi 2000 lidí.

Loni v únoru bylo bratrům Wonkovým uděleno osvědčení pro účastníky odboje a odporu proti komunistickému režimu, Pavlu Wonkovi in memoriam. V roce 2013 byl Pavel Wonka posmrtně oceněn prezidentem Milošem Zemanem medailí Za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů.

V roce 2014 vzbudil pozornost dokument režisérky Libuše Rudinské nazvaný Pavel Wonka se zavazuje. Autorka v něm zpovídala osoby, které s ním přišly do styku z okruhu přátel i z okruhu StB. Jiří Wonka dokument označil za snůšku lží, polopravd a věcí vytržených z kontextu. Podle Jiřího Wonky jeho bratr nikdy vědomě s StB nespolupracoval a závazek o spolupráci, který byl v dokumentu jedním z hlavních důkazů, nemohl v létě 1983 podepsat. Byli spolu totiž na dovolené.

Nikola Kopáčová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme