‚Naprosto nepřijatelné, ohrožující důvěru v justici.‘ Žalobci ostře kritizují soudce z kauzy Rath

Státní zástupci se důrazně ohradili proti několika výrokům soudce vrchního soudu Pavla Zelenky, které zazněly v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz. Zelenka například řekl, že ho v souvislosti s rozhodováním v kauze Rath urazili. Podle svých slov také není jeho povinností vysvětlit veřejnosti verdikt jeho senátu ve sledovaném případu. Unie státních zástupců výroky označila za „velice nešťastné a ohrožující důvěru v celý justiční systém“.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudce Vrchního soudu v Praze Pavel Zelenka

Soudce Vrchního soudu v Praze Pavel Zelenka | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Zelenka se v rozhovoru pustil do Unie státních zástupců a jejího mluvčího Ondřeje Šťastného. Vadí mu kritika unie.

Když například Nejvyšší soud konstatoval, že odposlechy z kauzy Rath Zelenkův senát odstranil nezákonně, unie to označila za „vítězství zdravého rozumu“.

Soudce kauzy Rath: Odposlechy jsou definitivně mimo hru, u oznamovatele bych udělal domovní prohlídku

Číst článek

Podle soudce ale nemá rozhodnutí jeho senátu komentovat, když nezná obsah spisu. Kritiku podle svých slov považuje za urážku. 

Prezident unie Jan Lata ale na původních prohlášeních na Zelenkovu adresu trvá: „Ponecháme na čtenářích, aby sami zhodnotili, nakolik přesvědčivé a důvěryhodné je vystupování soudce Pavla Zelenky v rozhovoru pro iROZHLAS.cz. Obecně platí, že veškerá soudní rozhodnutí mají být předmětem kritického zkoumání, a to už na základě jejich vlastní obsahové úrovně a přesvědčivosti. Nelze tvrdit, že ten, kdo nenastudoval kompletní soudní spis, musí mlčet.“

Velice nešťastné

Unie se ohradila také proti Zelenkově tvrzení, že není úkolem soudců srozumitelně veřejnosti vysvětlit svá rozhodnutí. Podle Laty je to naopak součást jejich práce, stejně jako práce státních zástupců.

„Vyjádření soudce Pavla Zelenky v tom smyslu, že on veřejnosti nic vysvětlovat nemusí, je přinejmenším velice nešťastné a ve svém důsledku ohrožující důvěru v celý justiční systém,“ je přesvědčen Lata.  

Výpady vůči soudcům, tahanice o odposlechy a nakonec trest. Kauza Rath prověřila českou justici

Číst článek

Zelenku ostře zkritizoval i za výpad vůči právníkovi Tomáši Němečkovi. Ten se podivil, že soudce v kauze středočeského exhejtmana Davida Ratha odmítá poslechnout Nejvyšší soud a Zelenku označil za „velké justiční ego“. Němeček také připomněl starší případ umučené dívky, který Zelenka opakovaně vracel nižším instancím.

Naprosto nepřijatelné

Soudce pak v reakci na Němečkovu adresu řekl: „Toho kdybych dostal do rukou.“

Podle Laty tím výrazně přestřelil. „Považujeme za naprosto nepřijatelné, aby soudce, byť v nadsázce, naznačoval, že svým názorovým oponentům je připraven se osobně pomstít,“ ohradil se šéf Unie státních zástupců.

Rozhovor bude řešit také Soudcovská unie, jak uvedl její místopředseda František Kučera. „Budeme se tím zabývat. V září se koná republiková rada, což je setkání zástupců jednotlivých soudů,“ řekl serveru iROZHLAS.cz.

Unii zajímá především Zelenkovo tvrzení týkající se vysvětlování svých rozhodnutí veřejnosti. „Píšeme je pro účastníky, nikoliv pro své kolegy nebo nadřízený soud. Rozumět tomu má ten, kdo je účastníkem řízení. Přesah do veřejnosti by v kauzách, když jsou společensky závažné, být měl,“ je přesvědčen Kučera. 

Zrušil odposlechy

Zelenkův senát rozhodoval o odvoláních v kauze Rath. V roce 2016 nejdříve řekl, že odposlechy a sledování v případu neplatí, protože soud nedostatečně zdůvodnil jejich nasazení na skupinu kolem tehdejšího středočeského hejtmana.

Sedm let vězení, propadnutí 17 milionů. Rath je vinen, velkou část korupční kauzy ale vrchní soud smetl

Číst článek

Nejvyšší soud pak rozhodl, že takový postup je nezákonný, protože odůvodnění odposlechů bylo v pořádku. Zatímco krajský soud odposlechy dále bral v potaz a Davida Ratha díky nim odsoudil, Zelenkův senát letos v červnu konstatoval, že je nadále nelze použít.

Ratha nicméně poslal na sedm let za mříže kvůli úplatkům při zakázce na opravu zámku Buštěhrad i bez nich. Velkou část případu týkající se zakázek v nemocnicích ale škrtl a tři obžalované manažery zprostil obžaloby.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme