Závažné závěry, možné podezření na trestný čin, hodnotí žalobce Zeman audit o Babišovi. Chce analýzu

Zjištění v návrhu auditní zprávy Evropské komise, podle něhož je premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů, jsou závažná a mohla by zavdávat podezření na trestný čin. V České televizi to řekl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Podle něj si Nejvyšší státní zastupitelství vypracuje vlastní analýzu dokumentu, výsledky by mohlo mít do dvou či tří týdnů. Babiš v reakci řekl, že návrh auditní zprávy je plný nepravd a Zemanovu výroku nerozumí.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 19:10 2. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Sedmdesátistránkový text navrhované auditní zprávy zveřejnila v pátek média. Auditoři se v materiálu zaměřují na čerpání dotací firmami z holdingu Agrofert, který Babiš vložil v únoru 2017 do svěřenských fondů. Podle návrhu dokumentu, který se ještě může měnit, je premiér po celé své vládní působení ve střetu zájmů, má vliv na firmu a na použití dotací z EU. Premiér výsledky návrhu auditní zprávy odmítá.

„My jsme se rozhodli, že zpracujeme naši vlastní analýzu. Pečlivě projdeme už předběžnou zprávu a vyhodnotíme, zda je na místě postupovat dále... My analyzujeme, protože to, co je tam napsané, je závažné a mohlo by to zavdávat podezření z trestného činu,“ řekl v neděli Zeman.

Předběžná zpráva auditorů o Babišově střetu zájmů: co může znamenat pro premiéra i pro Česko?

Číst článek

Dodal, že pokud bude zastupitelství potřebovat další informace, vyžádá si je. K dalšímu postupu potřebuje vědět třeba to, jak vypadaly žádosti o dotace, kdo byl za ně odpovědný, kdo je podepisoval a kdo ve svěřenských fondech rozhodoval, podotkl nejvyšší státní zástupce.

‚Ukvapené závěry‘

Andrej Babiš v reakci pro Radiožurnál uvedl, že se většinou ke státním zástupcům vůbec nevyjadřuje a neví, co nejvyššího státního zástupce k takovému výroku vedlo.

„Vůbec nerozumím tomu, proč bychom se měli pohybovat v oblasti jakéhokoliv trestného činu. Ten samotný nezávazný a předběžný návrh auditní zprávy je plný faktických nepravd,“ uvedl Babiš.

„Myslím, že je předčasné o tom mluvit, takže se mi nechce věřit, že by odborník na úrovni nejvyššího státního zástupce docházel k takovým ukvapeným závěrům, místo toho, aby počkal na finální verzi. Tou svou horlivou iniciativou nectí vlastně pravidla řádného a spravedlivého procesu,“ dodal.

‚Je to hodně silné kafe.‘ Politici reagují na audit Evropské komise o střetu zájmů Babiše

Číst článek

Podle médií by mohlo jít o trestný čin poškozování finančních zájmů EU a o dotační podvod. Podle zákona o trestní odpovědnosti právnických osob je možné stíhat i firmy.

Na Babišovu kritiku posléze reagoval žalobce Zeman. Uvedl, že trestní proces se v Česku řídí zásadou legality a oficiality. „Znamená to, že orgány činné v trestním řízení, konkrétně policie a státní zastupitelství, musí konat vždy, jestliže se dozvědí o podezření z trestného činu,“ uvedl. Vyjádřil se také k premiérovým slovům o tom, že komentuje teprve předběžnou zprávu Evropské komise. „Předpokládám, že i když je předběžná, není podvrhem a neobsahuje lživé údaje,“ vysvětlil nejvyšší státní zástupce. 

Podle navrhované auditní zprávy Babiš svěřenské fondy ovládá a má zájem na tom, aby firmy byly úspěšné. Auditoři popisují jednotlivé dotační případy i to, jak premiér do chodu holdingu zasahoval a jak může zasahovat do svěřenských fondů. Česku hrozí, že by mohlo vracet do Bruselu zhruba 451 milionů dotací pro Agrofert.

Babiš v sobotu řekl, že Česká republika žádné peníze zpět nebude posílat a auditní zprávu odmítne. České úřady poskytnou unii své stanovisko, text se tak může ještě upravit. Závěrečná zpráva z auditu by mohla být do konce prázdnin.

sol, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme