‚Nepokazím si čistý štít.‘ Zeman prohlásil, že se v kauze Čapí hnízdo nebojí jít proti politické vůli

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman uspořádal v Brně kvůli nejnovějším informacím okolo kauzy Čapí hnízdo tiskovou konferenci, na níž vysvětlil některé postupy státního zastupitelství. „Doposud není v kauze Čapí hnízdo rozhodnuto. Byl jen avizován směr, kam se možná kauza ubírá. Veřejnost by podle mě neměla být informována o mezipostupech,“ oznámil Zeman.

Aktualizováno Brno (Aktualizováno: 18:11 4. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Děje se tak poté, co se objevila informace, že pověřený státní zástupce Jaroslav Šaroch navrhl zastavit trestní stíhání podezřelých, včetně premiéra Andreje Babiše (ANO). Šaroch se k tomu zatím nevyjádřil. 

Na úvod Zeman novinářům řekl, že není v současnosti informován o tom, jak dění ve spise vypadá. „Nemám možnost zasahovat do jednotlivých kauz. Provádíme pouze dohled. Nemá cenu říkat, že se nebavíme o kauze Čapí hnízdo.“

Zkritizoval mediální komunikace úřadu. „Je fér, aby byla veřejnost informována až poté, co budou s rozhodnutím seznámeni účastníci spisu. Tady rozhodnutí ještě nepadlo, protože vrchní státní zástupce ještě spis nečetl,“ vysvětlil. Podle jeho informací by mělo mít Šarochovo rozhodnutí zhruba 90 stran.  

‚Mám strašně práce.‘ Šaroch prolomil mlčení v kauze Čapí hnízdo, svůj překvapivý krok ale nevysvětlil

Číst článek

Podle něj jsou současné informace jen konceptem, který státní zástupce Jaroslav Šaroch předal nadřízenému pro aprobační proces. Vedoucí státní zástupce je nadřízen svým státním zástupcům.

K aprobaci jsou dávány návrhy na žalobu, odložení trestního stíhání nebo zastavení trestního stíhání nebo jiné zásadní rozhodnutí.

Mluvčí městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala ale kritiku odmítl, uvedl Deník NInformaci o rozhodnutí státního zástupce Šarocha bylo podle něj na místě zveřejnit.

„Informaci bylo namístě poskytnout. Dr. Šaroch dodržel lhůtu a rozhodnutí odevzdal. Nešlo se vyjadřovat, že nikoli,“ napsal mluvčí.

Upozornil, že dojde-li k zastavení trestního stíhání, má nejvyšší státní zástupce tři měsíce na to, aby zhodnotil, že bylo rozhodnutí zákonné. „Je to postup, který uplatňujeme od roku 2002. Pokud bychom zaspekulovali, že dojde k zastavení trestního stíhání, bude rozhodnutí přezkoumáno na základě spisového materiálu,“ doplnil.

Šarochovo rozhodnutí nemusí být definitivní. Kauzu Čapí hnízdo má na stole šéf státního zastupitelství

Číst článek

„Berte to jako vhled, nebavíme se o tom, že takto kauza Čapí hnízdo musí skončit. Předpokládám, že až městské státní zastupitelství rozhodne, tak své rozhodnutí vysvětlí.“

„Nepokazím si čistý štít, který doposud mám,“ odpověděl na otázku novinářů, zda se případně nebojí jít svým rozhodnutím proti politické reprezentaci. „Doufám, že se podařilo vysvětlit postup státního zastupitelství a nyní se vrátím do mediální zdrženlivosti,“ oznámil také.

Pondělní spekulace 

Jako první přišel s novinkami ohledně možného zastavení trestního stíhání všech účastníků kauzy Deník N, který se odkazoval na dva nejmenované zdroje. Později se Městské státní zastupitelství v Praze, do jehož gesce případ spadá, vyjádřilo, že Šaroch ve věci změnil svůj původní právní názor.

Hamáček: Pokud by se hlasovalo o odvolání Pavla Zemana, znamenalo by to konec vlády

Číst článek

To však může znamenat víc věcí a případné zastavení trestního stíhání může a nemusí být jednou z nich.

Šarochovo rozhodnutí navíc není konečné, má ho totiž nyní na stole vedoucí pražského zastupitelství Martin Erazím. Ten musí postup svého podřízeného zkontrolovat a následně schválit nebo vrátit Šarochovi zpět s poznámkami nebo pokyny k projednání.

Mluvčí státního zastupitelství Aleš Cimbala se již v pondělí vyjádřil, že jde o běžný postup. Předání spisu Erazímovi je podle něj mezikrokem, který není definitivní.

mpr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme