‚Mohu to vyloučit.‘ Nejvyšší státní zástupce odmítl tvrzení Benešové, že si lze objednat trestní stíhání

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman vyloučil, že by bylo možné si v Česku bez postihu objednat trestní stíhání. Pro Radiožurnál tak reagoval na výroky nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO), podle níž případy stíhání na objednávku existují.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Doposud jsem neviděl žádný dokument, ať už se nazývá analýzou, posudkem či oponentní zprávou, na základě kterého bych mohl věcně argumentovat a podat věcnou odpověď,“ řekl Zeman.

,Jen pro prezidenta.‘ Benešová odmítla zveřejnit svou zprávu o tom, že je v Česku možné objednat stíhání

Číst článek

„V obecné rovině však mohu sdělit, že Česká republika je právním státem, kde orgány činné v trestním řízení dodržují zákony, a dojde-li, čistě ojediněle, k nějakému excesivnímu jednání, pak na to orgány činné v trestním řízení reagují, jak již v minulosti osvědčily v případech trestního stíhání i odsouzení lidí z vlastních řad,“ prohlásil dál nejvyšší státní zástupce.

„Z tohoto pohledu tedy mohu zásadně vyloučit, že lze v České republice beztrestně objednat trestní stíhání,“ dodal.

Dvě kauzy

Nová ministryně Marie Benešová došla k závěru v oponentní zprávě, kterou - ještě jako poradkyně - vypracovala pro prezidenta Miloše Zemana. Dokument ale odmítla zveřejnit.

Příběh kauzy Bereta: žalobkyně Máchová za jeden z úniků inkasovala až 23 tisíc, tvrdí policie

Číst článek

Během čtvrtečních interpelací ve sněmovně popsala, co má být jeho obsahem. „Já jsem tam popisovala různé jevy, které jsou v současné době aktuální, co se týče státních zástupců. Popsala jsem tam třemi větami dvě kauzy, které jsou dostupné z veřejných zdrojů,“ řekla ministryně.

První z nich byla podle Benešové kauza Bereta, která se týká vynášení informací z trestních řízení.

„Bylo skutečně vytvořeno usnesení o zahájení trestního stíhání na advokáta v kauze Škoda Transportation versus České dráhy. To trestní oznámení směřovalo na jeho (advokátův) postih pro podvod. Šlo o to, že - tady už se v podstatě podmíněné tresty nemohou dávat, tam už by hrozil trest nepodmíněný - a to bylo smyšlené usnesení o zahájení (trestního stíhání), které bylo jedním policistou dáno do systému policie, a státní zástupkyně to akceptovala,“ uvedla Benešová.

„Jak asi budeme nazývat takovéto jednání, než objednávkové trestní stíhání?“ dotázala se.

Pavel Zeman se odvolání po výměně ministrů nebojí. ‚Postrádalo by to demokratický prvek,‘ říká

Číst článek

Druhou kauzou byl podle Benešové případ údajného tunelování papírenské společnosti Neograph, ve kterém čelil obžalobě bývalý obchodní ředitel firmy Vladimír Sitta mladší. Vrchní soud v Praze ho osvobodil. „Popisuje to i ten soudce, že se jednalo o takovýto neblahý jev. A to je celá analýza,“ dodala ministryně spravedlnosti.

Ta se stala šéfkou resortu krátce poté, co policie navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO v dotační kauze Čapí hnízdo.

Babiš obvinění odmítá. Případ je podle něj zpolitizovaný. V minulosti tvrdil, že v Česku je možné si objednat trestní stíhání. Podobně se loni vyjádřil taky prezident Miloš Zeman, podle kterého k tomu stačí mít dostatek peněz.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme