Pavel Zeman: Zášť necítím. K prezidentovi mám korektní vztah, jeho slova beru jako špílce

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v úterý na dotazy novinářů uvedl, že vůči prezidentovi Miloši Zemanovi necítí zášť a že má k němu i nadále korektní vztah. Nedávnou kritiku z Hradu označil za „špílce“. Prezident o šéfovi žalobců v neděli mimo jiné řekl, že po sobě po osmi letech v úřadu nezanechal absolutně žádnou stopu.

Praha (Aktualizováno: 13:14 11. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Vztah k prezidentovi mám stále korektní, institucionálně si vážím postu prezidenta republiky, je to nejvyšší představitel České republiky. Já tam žádnou zášť necítím,“ uvedl Pavel Zeman s tím, že pokud skutečně existuje nějaký problém, dotaz by měl směřovat spíše na druhou stranu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si kompletní vyjádření Pavla Zemana

„Já to beru jako takové špílce vůči mé osobě a nějak si z toho velkou hlavu nedělám,“ podotkl k prezidentovým slovům.

Kauza Lány

Pavel Zeman se na dotazy novinářů vyjádřil i ke zjištění Radiožurnálu, že hradní kancléř Vratislav Mynář lobboval u ministrů spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) a Jana Kněžínka (za ANO) v trestní kauze Lesní správy Lány a usiloval o podání stížnosti pro porušení zákona.

„Je důležité vidět, že k tomu stejně nedošlo. Že příslušný ministr si zachoval svoji morální integritu a zachoval se tak, jak mu velelo jeho vědomí a svědomí, což si myslím, že je poměrně dobrá zpráva,“ konstatoval žalobce. „Je standardní, že kancléř přijde o něčem jednat, ale asi by neměl zasahovat do kompetencí druhého,“ doplnil.

Dnešní demonstrace nemají smysl, řekl Zeman. Poradil Babišovi, aby protesty ignoroval

Číst článek

Podle Pavla Zemana je ale zvláštní, že se kancléř „snaží jednat ve prospěch obviněného, když je představitelem složky, která by možná měla žádat náhradu škody“. Upozornil, že nebyl u daného rozhovoru. „V obecné rovině ale musíme rozlišit to, co je trestné, a co není trestné, ale přitom je nemorální. To jsou dvě základní věci. Ne všechno, co je nemorální, je trestné.“

Prověřování návrhu auditu

Pavel Zeman rovněž řekl, že Nejvyšší státní zastupitelství začalo analyzovat návrh auditu Evropské komise, jenž se týká i údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

„Ten audit se týká přidělování dotací a střet zájmů je jedna část,“ upřesnil šéf státních zástupců.

71stránková zpráva, která z Bruselu do Prahy dorazila koncem května, uvádí, že předseda vlády ovládá dva svěřenské fondy a skrze ně také skupinu Agrofert. Návrh auditorské zprávy konstatuje, že je ve střetu zájmů.

Prezident nepřímo potvrdil, že se uvažovalo o mém odvolání, říká šéf státních zástupců Zeman

Číst článek

‚Nějak se uživím‘

Nejvyšší státní zástupce také novinářům řekl, že nemá od politiků žádné signály o tom, že by se chystal jeho konec ve funkci.

Otázky na svého případného nástupce v čele Nejvyššího státního zastupitelství označil za předčasné. „Víte, my v Brně se dozvíme hrozně málo věcí, vy tady v Praze víte víc.“

Ke svému dalšímu profesnímu směřování poté, co odejde z funkce, se konkrétněji vyjádřit nechtěl. „Myslím, že se nějak uživím. Úplně nešikovný nejsem, právo trošku znám, jazyky umím, takže si myslím, že nějaké uplatnění najdu,“ podotkl.

Václav Štefan, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme