Zeman: Dopis proti Murínovi? GIBS pod jeho vedením pochybila v desítkách případů

Generální inspekce bezpečnostních sborů pochybila pod vedením odcházejícího Michala Murína zhruba v desítkách kauz. V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu to v úterý prohlásil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který v dopise pro premiéra v demisi a šéfa ANO Andreje Babiše hodnotil dosavadní práci Murína a GIBS.

Video Praha (Aktualizováno: 18:14 24. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší státní zástupce podle svých slov od začátku bedlivě sledoval práci generální inspekce. „Požádal jsem nižší složky státního zastupitelství, aby mi sdělovaly pozitivní a negativní zjištění. A to jsem potom probíral s řediteli,“ popsal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Reakce GIBS

Mluvčí GIBS Ivo Mitáček ve středu nechtěl výroky Pavla Zemana komentovat, řekl jen, že spory se týkají minima případů, které inspekce řeší. „GIBS se nebude vyjadřovat k vystoupení nejvyššího státního zástupce, protože stále zastáváme názor, že pracovní věci se mají řešit na pracovní úrovni. Podstata sporů, které se mediálně probírají, se navíc týká pouhého promile případů, které každodenně řešíme v rámci naší vzájemné spolupráci, kdy se navíc nejedná ani o žádná systémová pochybení,“ řekl Radiožurnálu.

Následně dával zpětnou vazbu jak někdejšímu řediteli GIBS Ivanu Bílkovi, tak i současnému šéfinspektorovi Michalu Murínovi.

„S panem ředitelem Bílkem byla spolupráce taková, že si vyslechl věcnou kritiku a učinil opatření. S panem ředitelem Murínem to bylo složitější. Jednání bylo několik,“ doplnil Zeman.

Pochybení generální inspekce se podle něj týkalo desítek kauz. „Nejednalo se o jednotky kauz. Jednalo se v řádech o desítky kauz,“ odpověděl Zeman a zároveň odmítl dodat podrobností s tím, že je v tomto případě vázán mlčenlivostí.

Zeman ve zhruba sedmistránkovém dopise mimo jiné uvedl, že Murín je bezpečnostním rizikem. Psal jej přitom v době, kdy Murín tvrdil, že je na něj vyvíjen nátlak. Šéf inspekce mimo jiné prohlásil, že jej Babiš vyzval k rezignaci, a pokud odejde dobrovolně, tak to bude bez skandálu.

Šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Premiér této země, ať je to kdokoliv, tak má personální pravomoc nad některými činovníky určitých institucí. Jestliže mě požádá o to, abych mu zaslal hodnocení činnosti určité organice z pozice státního zastupitelství, a ono je shodou okolností v pozici dozorového orgánu, tak já před premiérem nebudu zastírat, že jsou tam nějaké problémy,“ poznamenal nejvyšší státní zástupce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dvacet minut Radiožurnálu s Pavlem Zemanem si můžete poslechnout zde. Komentoval také vyšetřování Čapího hnízda a svůj odchod

Dopis je podle něj velice věcný. „Napsal jsem tam pouze to, co je pravda,“ uvedl a dodal, že jeho zveřejnění serverem Neovlivní mu vadilo. „Jsou to interní věci státního zastupitelství. Zásadně odmítám, aby toto bylo zveřejňováno,“ podotkl.

Radost, že Murín končí, ale podle svých slov nemá. „Od začátku jsem to bral velice věcně a věcně to beru i nadále,“ dodal Zeman.

ako, Marie Bastlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme