Zeman nesouhlasí s nižším trestem pro mladíka, který zavraždil matku. Podal dovolání

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nesouhlasí s mimořádným snížením trestu pro gymnazistu z Dobřichovic u Prahy, který loni zavraždil matku. Mladík si má odpykat osm let, přestože trestní sazba začíná na deseti letech vězení. Zeman podal dovolání k Nejvyššímu soudu, řekl v pondělí mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Mladík se vraždy dopustil 17 dní po dovršení zletilosti. Krajský soud v Praze mu uložil trest na spodní hranici sazby, Vrchní soud v Praze pak rozhodl o mimořádném snížení na osm let. Podle Zemana ale nebyly splněny podmínky pro takový krok.

„Samotný fakt, že obviněný byl v době spáchání činu ve věku blízkém mladistvému, podle nejvyššího státního zástupce není dostatečným důvodem pro snížení trestu,“ uvedl Malý.

Tragédie v Dobřichovicích

Rodinné tragédii předcházely dlouhodobé spory, které v dobřichovickém domku vyvrcholily loni posledního červnového dne. Devětačtyřicetiletá matka synovi dopoledne odmítala podepsat výpis z vysvědčení, což bylo podle soudních znalců zřejmě poslední kapkou, s kterou se frustrovaný mladík už nedokázal smířit.

Chlapec matku, která seděla na židli, zezadu strhl na zem, kde ji začal rdousit. Poté z kapsy vytáhl nůž, který si předtím vzal v kuchyni, a bodl ji do zadní části krku. Když se žena bránila, opakovaně ji do krku řízl i zepředu. Její smrt tak byla podle lékařů neodvratitelná.

Student se k činu přiznal. Uvedl, že matka ho šikanovala a že kvůli tomu trpěl psychickými problémy. V době skutku užíval předepsaná antidepresiva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme