Podle nejvyššího žalobce Zemana bylo cílem útoku zboží určené do Bulharska. Potvrdil i identitu agentů

Orgány činné v trestním řízení pracují s verzí, že cílem útoku ve Vrběticích byl materiál určený k převozu do Bulharska, řekl v pondělí po jednání vlády nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Exploze neměla nastat na území České republiky, uvedl Zeman, jenž se účastnil části vládního jednání, která se incidentem z roku 2014 zabývala. ČR kvůli informacím bezpečnostních složek o víkendu z Prahy vyhostila 18 členů ruské diplomatické mise.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman

Podle Zemana užívali útočníci identitu občanů Moldavska a Tádžikistánu. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zeman na tiskové konferenci uvedl, že v období prvního výbuchu byli do skladu objednáni dva lidé. „Následně bylo zjištěno, že užívali falešnou identitu občanů Moldavska a Tádžikistánu,“ uvedl. Dvojice do ČR přicestovala za užití ruských krycích dokladů, ubytovala se v Praze a Ostravě. „Na základě kriminalistického zkoumání byli ztotožněni s útočníky ze Salisbury,“ dodal.

Česká policie o víkendu zveřejnila informaci, že Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) pátrá po dvou mužích. Podle fotografií i jmen z pasů mužů jde o stejné muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury v roce 2018. Média muže identifikovala jako agenty vojenské tajné služby GRU. Rusko podíl na útoku na Skripala odmítlo.

Nešlo o akt státního terorismu, prohlásil Babiš o Vrběticích. Zprávu BIS zatím nelze zveřejnit

Číst článek

Své občany Alexandra Petrova a Ruslana Boširova, po kterých česká policie v souvislosti s výbuchem ve Vrběticích pátrá, vydat nemůže. Je to v rozporu s ruskou ústavou, řekl agentuře Interfax nejmenovaný zdroj. „Můžeme prohlásit, že tyto dvě osoby je možné spojit s událostí ve Vrběticích,“ řekl v pondělí novinářům šéf NCOZ Jiří Mazánek.

Zeman odmítl kritiku, že vyšetřování trvalo příliš dlouho. Ovlivnila ho doba ohledávání místa činu. „Probíhalo to v závislosti na postupu likvidačních prací, pyrotechnické práce skončily teprve na podzim 2020,“ uvedl. Při vyšetřování bylo zajištěno velké množství stop a důkazů, které zatím není možné zveřejňovat, doplnil. Odhalení spojitosti se Salisbury podle něj vyplývá z toho, že se událost odehrála později. „Nemohli jsme to začít spojovat dříve než po roce 2018,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme