Podle šéfa žalobců Zemana je účelem zákona o státním zastupitelství konec jeho, Ištvana i Bradáčové

Ministerstvo spravedlnosti podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nepřijalo žádnou z jeho připomínek k návrhu zákona o státním zastupitelství. Jde mimo jiné o funkční období nejvyššího státního zástupce a obou vrchních státních zástupců. Podle Zemana je tak účelem zákona zřejmě především přeobsadit tyto funkce. Ministerstvo na twitteru uvedlo, že se připomínky vypořádávají a je předčasné o nich hovořit.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Ministerstvo spravedlnosti podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nepřijalo žádnou z jeho připomínek k návrhu zákona o státním zastupitelství | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ministerstvo spravedlnosti i přes opakované projednávání stále setrvává na stanovisku, že nejvyšší státní zástupce má mít sedmileté funkční období, stejně jako zbytek soustavy. Nejvyšší státní zastupitelství naproti tomu zastává stanovisko, že státní zastupitelství je součástí širší justice a jako takové by mělo mít srovnatelné podmínky se soudy, to znamená deset let pro nejvyššího státního zástupce, stejně jako mají předsedové nejvyšších soudů, sedmileté funkční období pro zbytek soustavy,“ uvedl Zeman.

Nezávislost zastupitelství by garantovala změna Ůstavy, říká nejvyšší žalobce Zeman

Číst článek

Další jeho připomínkou byla i otázka výběru vedoucích státních zástupců. V předkládaném modelu je ve výběrové komisi podle Zemana majorita členů jmenovaných ministerstvem spravedlnosti, a podle nejvyššího státního zástupce lze tedy s jistou nadsázkou říct, že ministerstvo si může pomocí svých členů vybrat vhodného vedoucího státního zástupce.

„Opomíjí se zde tedy prvek rozdělení návrhového oprávnění, které spadá do působnosti příslušného vedoucího státního zástupce, a jmenování, které je plně v gesci ministra spravedlnosti,“ uvedl Zeman.

Přechodná ustanovení

Klíčovou otázkou jsou podle nejvyššího žalobce i přechodná ustanovení, kdy ministerstvo podle nejvyššího státního zastupitelství nehodlá dát nový mandát nejvyššímu státnímu zástupci.

„Opět je zde paralela s předsedy nejvyšších soudů, kteří od účinnosti nového zákona o soudech a soudcích dostali nový desetiletý mandát. Nejvyšší státní zastupitelství trvá na tom, aby tento systém byl zachován i pro soustavu státního zastupitelství,“ uvedl Zeman.

Marie Benešová chce jednotný etický kodex pro soudce. ‚Ať se ministerstvo drží stranou,‘ reagují

Číst článek

„Ministerstvo spravedlnosti také úplně mimo systém stanovilo ukončení funkčního období oběma vrchním státním zástupcům. Nelze se tak zbavit dojmu, že účelem toho zákona je zejména přeobsadit funkce nejvyššího a obou vrchních státních zástupců tak, aby Zeman, (Ivo) Ištvan, (Lenka) Bradáčová skončili co nejdříve po účinnosti zákona,“ uvedl Zeman. Ve zbytku soustavy pak podle něj jde o takové rozvrstvení, kdy by mělo končit až 25 vedoucích státních zástupců za jeden rok, což považuje za nesystémové.

Předčasné

Zeman se k vypořádání připomínek k návrhu zákona o státním zastupitelství vyjádřil na twitteru. Ministerstvo spravedlnosti k tomu v odpovědi uvedlo, že se v tuto chvíli připomínky k zákonu o státním zastupitelství vypořádávají, takže je zatím předčasné hovořit o jednotlivých připomínkách.

„To učiníme, jakmile bude MPŘ (meziresortní připomínkové řízení – pozn. red.) skončeno i s důvodem, proč byly/nebyly jednotlivé připomínky přijaty/nepřijaty,“ uvedl ministerstvo.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman k vypořádání připomínek k návrhu zákona o státním zastupitelství: Je smutné, že MSp @Ministerstvo spravedlnosti ČR neakceptovalo ani jednu z připomínek NSZ, a to ani dílčím způsobem.

08:22 – 20. 08. 2019

31 62

V tuto chvíli se připomínky k zákonu o st. zastupitelství vypořádávají, takže je zatím předčasné hovořit o jednotlivých připomínkách. To učiníme, jakmile bude MPŘ skončeno i s důvodem, proč byly/nebyly jednotlivé připomínky přijaty/nepřijaty.

11:03 – 20. 08. 2019

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme