Novinářka Holcová získala významné mezinárodní ocenění. Rozkryla vazby slovenské vlády na mafii

Mezinárodní centrum pro novináře (ICFJ) udělilo ocenění české investigativní novinářce Pavle Holcové. Cenu získala za práci v kauze odhalující vazby mezi italskou mafií a slovenskou vládou, na které se podílela se zavražděným slovenským novinářem Jánem Kuciakem. „Byla to týmová práce, bez ostatních by to nešlo,“ řekla Holcová, která ocenila nasazení slovenských novinářů v kauze.

Washington/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Holcová se stala druhou Češkou, která prestižní ocenění ICFJ Knight International Journalism Award získala | Foto: Pavel Vondra | Zdroj: Český rozhlas

Novinářka, která je zakladatelkou českého portálu investigace.cz a držitelkou řady dalších ocenění, po Kuciakově vraždě v roce 2018 pokračovala v investigativní práci, a podle ICFJ tak přispěla k pádu tehdejší slovenské vlády. Vražda Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové na Slovenska vyústila v politickou krizi a masivní demonstrace proti vládě tehdejšího premiéra Roberta Fica.

Vražda, která změnila Slovensko. Před třemi lety zavraždili Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovou

Číst článek

Holcová se stala druhou Češkou, která prestižní ocenění ICFJ Knight International Journalism Award získala. V roce 2001 jej obdržel Adam Komers, tehdejší pracovník České televize.

ICFJ letos ocenilo i brazilskou novinářku Nátalii Lealovou, a to za vedení projektu na ověřování tvrzení, díky kterému se jí a jejímu týmu povedlo odhalit dezinformace šířené mimo jiné brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem.

„Tyto ženy nám ukazují, jak žurnalistika naplňuje své dvě nejzásadnější funkce: poskytuje životně důležité informace tváří v tvář masivním dezinformacím a staví vládní činitele k zodpovědnosti skrze nebojácné investigativní zpravodajství,“ uvedla na adresu oceněných předsedkyně ICFJ Joyce Barnathanová.

„Natálie a Pavla čelily kvůli odhalení pravdy útokům a ani jedna z nich neustoupila,“ dodala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme