‚Protiromský rasismus.‘ Hygienička Svrčinová sklidila kritiku za příspěvek na facebooku, účet na síti zrušila

Ani ne hodinu poté, co premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil změnu na postu hlavní hygieničky, se na sociálních sítích začal šířit obrázek z facebooku Pavly Svrčinové. Na jejím profilu se loni na podzim objevil příspěvek, který organizace Romea označila za rasistický. Sama Svrčinová ale odmítla, že by ho sdílela. „Nevím, jak se mně to na profilu ocitlo,“ řekla. Profil na sociální síti smazala.

Praha (Aktualizováno: 22:18 4. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavla Svrčinová | Foto: Adolf Horsinka/MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Fero Lakatoš dnes vykradl svůj byt. Fero dodržuje karanténu a pracuje z domova. Buď jako Fero,“ objevilo se loni v říjnu na facebookovém profilu ředitelky moravskoslezské krajské hygienické stanice.

Poté, co premiér Andrej Babiš oznámil, že by Svrčinová měla být novou hlavní hygieničkou, se pod veřejným příspěvkem začaly objevovat kritické komentáře.

Nezisková organizace Romea následně příspěvek označila za rasistický. 

Svrčinová odmítla, že by sama něco takového sdílela. A dodala, že už svůj profil na facebooku zrušila.

Česko bude mít novou hlavní hygieničku. Rážovou v půli března vystřídá Svrčinová

Číst článek

„Nevím, jak se mně to na profilu ocitlo, a proto jsem celý profil zrušila. Já opravdu facebook nepotřebuju,“ řekla agentuře ČTK budoucí hlavní hygienička.

„Ti, kteří se mi vrtali v soukromí a prohlíželi můj facebookový profil, viděli, že tam sdílím zvířátka, která se zatoulala, která jsou k adopci nebo svá vlastní zvířata. Občas se tam objeví nějaký sdílený recept na vaření. A to je asi tak všechno,“ uvedla ve čtvrtek večer pro ČT24.

Zároveň odmítla, že by s takovým příspěvkem souhlasila. „Nic takového není v mém vlastním přesvědčení. A rozhodně tyto pocity žádné nemám, že bych byla rasistka,“ dodala.

Svrčinovou kvůli tomu kritizovali někteří opoziční politici. „Hlavní kvalifikaci do týmu ‚Nebuďte slušnej, řeknete jméno‘ paní hygienička evidentně splňuje,“ narážel šéf lidovců Marian Jurečka na scénu z loňského března, kdy tato slova adresoval premiér Andrej Babiš (ANO) tehdejšímu ministru zdravotnictví za ANO Adamu Vojtěchovi.

Kritikou nešetřil ani europoslanec TOP 09 Jiří Pospíšil: „Pavla Svrčinová se stane novou hlavní hygieničkou. Pavle Svrčinové není protiromský rasismus vůbec cizí. Nebuď jako Pavla Svrčinová!“

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme