Svrčinová místo Rážové? Ministr Blatný zvažuje výměnu hlavní hygieničky

Hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou by mohla nahradit ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po jednání vlády řekl, že o této změně uvažuje. O chystané výměně s odvoláním na několik na sobě nezávislých zdrojů napsal Zdravotnický deník. Důvodem je podle nespokojenost premiéra Andreje Babiše (ANO) s prací vysokých úředníků ministerstva zdravotnictví v době sílící epidemie.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová | Foto: Adolf Horsinka | Zdroj: MAFRA/Profimedia

Svrčinová podle důvěryhodných zdrojů ČTK z oboru dostala na funkci nabídku. Hlavní hygieničku jmenuje vláda.

„Je pravda, že s oběma kolegyněmi jsem hovořil a uvažujeme o této změně,“ řekl na dotaz novinářů Blatný.

Hejtmani mohou nařídit pracovní povinnosti lékařům a lékařským pracovníkům, rozhodla vláda

Číst článek

Babiš v neděli v CNN Prima News uvedl, že Blatný nemá v okolí dost dobrých úředníků. Na ministerstvu je podle premiéra řada lidí, kteří jsou nekompetentní, Blatný by měl ministerstvo posílit. Kde je hlavní hygienička? řekl mimo jiné Babiš.

Hlavní hygienička je zároveň náměstkyní ministra zdravotnictví. Rážovou do funkce jmenovala vláda koncem loňského června. Funkcí byla už před tím pověřena po březnovém odvolání Evy Gottvaldové, která podle kabinetu svou práci v počínající epidemii nezvládla.

Svrčinová je podle Zdravotnického deníku odbornicí na hygienu výživy a bezpečnost potravin, vedle řízení krajské hygieny působí také na lékařské fakultě v Ostravě. Do června roku 2015 pracovala pro Evropskou komisi, píše server.

Svrčinovou loni v červenci vyzval tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), aby zvážila setrvání ve funkci kvůli podle něj nezvládnuté komunikaci o zpřísnění protiepidemických opatření v Moravskoslezském kraji. Pan ministr mě vyzvat může, tak ať mě odvolá, reagovala tehdy Svrčinová.

Hygienici jsou v době epidemie koronaviru zásadní složkou správy. Krajské hygienické stanice mají na starosti místní opatření, jejich pracovníci vedou s nakaženými rozhovory a v takzvaném epidemiologickém šetření dohledávají jejich kontakty a místo nákazy.

Jarmila Rážová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme