Kdo je Krúpa, který dostane na Hradě vyznamenání? Dal 300 tisíc Zemanovcům, má být prezidentovým sousedem

Prezident Miloš Zeman v pondělí ve Dvaceti minutách Radiožurnálu řekl, že vyznamená miliardáře Pavla Krúpu za „boj proti ekonomickému zm*dovi“ Zdeňku Bakalovi. Vůči němu se jak Zeman, tak Krúpa opakovaně vymezují. To ale není jediné, co oba muže spojuje. Server iROZHLAS.cz připravil profil Pavla Krúpy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miliardář Pavol Krúpa | Foto: Alexandr Satinský / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Už v roce 2016 šestačtyřicetiletý Krúpa před krajskými volbami podpořil přes svou firmu Arca Capital Bohemia Stranu práv občanů, jíž je Zeman zakladatelem a čestným předsedou a ve které působí i prezidentovi dva nejbližší spolupracovníci, kancléř Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý.

AUDIO: ‚Vyznamenám bojovníky proti ekonomickým zm*dům,‘ zaútočil Zeman v živém vysílání na Bakalu

Číst článek

„Bylo to vyjádření podpory panu prezidentovi,“ potvrdil v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.

Brzy by Zeman s Krúpou k sobě mohli mít ještě blíž. Na tiskové konferenci na závěr své návštěvy Olomouckého kraje totiž prezident oznámil, že uvažuje o koupi pozemku v Mnichovicích u Prahy. Na něm by si chtěl postavit bungalov a po skončení prezidentského mandátu v něm bydlet. Starostka Mnichovic Petra Pecková (nez.) ČTK potvrdila, že Zeman byl v obci na soukromé návštěvě.

Miliardář Krúpa přiznává, že nepřímo financoval demonstraci proti OKD. ‚Co je na tom neetické?‘

Číst článek

Pozemek, o který má prezident zájem, patří podle serveru SeznamZprávy podnikateli Oleksandru Bulyginovi a leží hned vedle domu Pavla Krúpy. Z prezidenta a miliardáře by se tak mohli stát sousedé. 

„To je náhoda. Dokonce jsem byl překvapený. Zřejmě nás někde spojuje osud. Věřím, že ke mně pan prezident skočí na pivo,“ uvedl Krúpa v sobotu v pořadu Řečí peněz pro Český rozhlas Plus.

V rozhovoru se ho také moderátorka Jana Klímová zeptala, jaká je jeho vazba na firmu Crowds on Demand. Konkrétně jestli financoval lidi, kteří na demonstracích okolo OKD vystupovali jako horníci, kterým Zdeněk Bakala vzal byty.

„Na to nebudu jednoznačně odpovídat, protože nemusím,“ uvedl. Pak doplnil: „Nepřímo. Tuto akci jsem jako takovou nefinancoval. A co se týká obsahu té demonstrace, tak tam nezaznělo nic nepravdivého.“ Poslechněte si celý rozhovor.

V kampani útočí na Bakalu, sám ale kandidovat nemůže. 'Do voleb bych ani nešel kvůli střetu zájmů,' říká Krúpa

Číst článek

Státní vyznamenání je pro Krúpu poctou a velmi si ho váží. „Věřím, že toto vyznamenání bude motivací a inspirací pro všechny, kteří se budou chtít postavit proti zločinu, okrádání a korupci. Je to výzva pro ty, kteří můžou pomoct těm, co se nemůžou bránit, a zabránit újmě,“ řekl Krúpa Novému deníku.

Ondrášovka, Korunní i Šaratice

Krúpa se narodil 6. března 1972 v Bratislavě, vystudoval tamní Ekonomickou univerzitu (1994). Podnikat začal na střední škole, kdy prodával oblečení ze zahraničí. Později založil společnost prodávající finanční a pojišťovací produkty. V polovině 90. let se Krúpa zaměřil na obchodování s cennými papíry, příležitost se mu otevřela díky kuponové privatizaci.

V roce 2003 založil společnost Arca Capital, v Česku na sebe poprvé výrazně upozornil o čtyři roky později, když jeho Arca Capital Bohemia koupila od bývalého premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) akcie firmy Moravia Energo. Díky transakci s třetinovým podílem v obchodní společnosti zabývající se energetikou (která později zkrachovala) tehdy Gross podle médií vydělal 80 milionů korun.

Zdeněk Bakala u amerického soudu žaluje podnikatele Krúpu. Měl ho vydírat kvůli stovkám milionů

Číst článek

Ve stejném roce Krúpa koupil společnost Marila Balírny od podnikatelů Tomáše Pitra a Jiřího Syrovátky. Většinu firmy Arca později prodala, dodnes z Marily drží jen Ondrášovku, ke které přikoupila Karlovarskou Korunní, má i Šaratici.

Krúpu média někdy označují za „nájezdníka“, jenž se snaží využít slabin firem, které jsou v problémech. Známý je jeho výpad na americkou GE Money kvůli podmínkám, za kterých Američané získali část Agrobanky, či na Zdeňka Bakalu v otázce krachujícího OKD. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavol Krúpa v pořadu Řečí peněz Českého rozhlasu Plus

V kauze OKD se Krúpova skupina Arca Capital angažuje dlouhodobě. Již dříve nabídla, že těžební firmu koupí. Krúpa ostře vystupoval i proti převodu hornických bytů. Loni v květnu podala Arca trestní oznámení na majitele bytů, společnost Residomo (dříve RPG Byty). Krúpa letos v dubnu vyzval politiky, aby se přidali k trestním oznámením, která v souvislosti s kauzou OKD podal. Sněmovní vyšetřovací komisi chce poskytnout materiály, které k případu nashromáždil.

Bakala vrací úder

Nová společnost Krupa Global Investments (KGI) v srpnu vyzvala insolvenčního správce Lee Loudu a společnost Správa pohledávek OKD (dříve OKD) k vyhlášení výběrového řízení na prodej pohledávek, kterými OKD disponuje vůči Bakalovi.

Vydírání, Krúpa, Bakala a exvelvyslanec Schapiro. V USA se chystá drsný souboj

Číst článek

Na konci září letošního roku Bakala Krúpu v USA zažaloval kvůli údajnému vydírání. Krúpa měl chtít po bývalém majiteli OKD 500 milionů korun za to, že ukončí „štvavé obtěžování, očerňování a zasahování do jeho podnikatelské činnosti“.

Krúpa to ale odmítl. „To je absolutní blaf od pana Bakaly. Já od něj požaduji 50 miliard a více, nikoliv 500 milionů. Je to suma, kterou ukradl státu a českým občanům,“ zdůraznil pro Radiožurnál Krúpa.

Miliardář se také pozastavil nad tím, že jedním z Bakalových právníků je bývalý velvyslanec USA v České republice Andrew Schapiro. „Pan Schapiro často kritizoval pana prezidenta Zemana i současného premiéra Andreje Babiše. Právě to, že spolupracuje s Bakalou, v mnohém vysvětluje jeho nedůstojné chování směrem k představitelům českého státu,“ dodal Krúpa. V polovině října Krúpa uvedl, že připravuje žalobu za poškození svého jména i jména jeho bývalé firmy Arca Capital.

Borussia Dortmund i Facebook

Bakalu jsem nevydíral, jeho právníky neznám, říká miliardář Krúpa. Připravuje žalobu

Číst článek

Kromě jiného za desítky milionů korun Arca koupila podíl ve společnosti EMH, která plánuje těžbu lithia v Česku. Firma investovala i do realit, koupila minoritní podíl v německém fotbalovém klubu Borussia Dortmund či akcie společnosti Facebook v hodnotě 1,5 miliardy korun.

Finanční skupina Arca směřuje svou činnost na správu aktiv, energetiku a hledání obchodních příležitostí. Skupina působící především ve střední a východní Evropě má zastoupení v Bratislavě, Praze, Londýně a v Kyjevě. Spravuje aktiva přes 1,4 miliardy eur (36,5 miliardy korun).

Krúpa byl dříve majoritním vlastníkem, od poloviny prosince má spolu s Rastislavem Veličem a Peterem Krištofovičem rovnocenný podíl 30 procent.

Petr Jadrný, kno, jkl, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme